06.10.2011

Vývoj franchisingu

Přestože je franchising považován za koncept dvacátého století, má své kořeny ve středověku.

Když vlastníci půdy ve středověku začali udělovat práva rolníkům k jejímu obhospodařování, používali k tomu komoditu - půdu, kterou směnili za poplatek a část zisku. Od té doby lze datovat počátek systému, který se postupně vyvinul v franchising.

Slovo "série" je francouzského původu, a v podstatě znamená "právo" nebo "privilegium."

Franchisové koncepce byly nadále rozvíjeny v devatenáctém století, kdy pivovary v Německu začaly s udělováním licencí těm podnikům, které používaly jméno konkrétního pivovaru při prodeji piva. Franchisantovi je uděleno právo k používání franchisového systému, jeho produktů či služeb a ochranné známky.

Novodobý franchising

Franchising, který známe dnes, vznikl v 50. letech minulého století. Stala se z něj obchodní metoda, která snižuje riziko a současně umožňuje firmě rychlý růst. Pro příjemce licence – tedy franchisanty – tkví výhoda v osvědčeném systému.

Jedním z prvních moderních franchisových systémů, který byl představen ve Velké Británii v roce 1950, byl řetězec s hamburgery Wimpy. Mnoho amerických franchisových systémů, které expandují do zahraničí, začíná ve Velké Británii jen proto, že mají společný jazyk.

McDonald´s, KFC a další

Americký řetězec s rychlým občerstvením KFC otevřel svou první zahraniční jednotku ve Velké Británii v roce 1964. Během 1970 vtrhl do Evropy další americký gigant v oboru rychlého občerstvení McDonald´s. Expanze franchisingu v Evropě probíhala v druhé polovině 80. a na počátku 90. let, kdy se otevřely trhy post-komunistických zemí. Společnosti jako The Body Shop, McDonald´s, Tie Rack, Domino a Burger King otevřely franchisové pobočky v různých zemích po celém kontinentě.

V 21. století se franchising stal důležitou součástí mnoha evropských ekonomik. Například ve Velké Británii v roce 2006 rostl dvakrát rychleji oproti celkové ekonomice. Za posledních 10 let vzrostl o 44 %, což představuje přibližně 10,8 mld. ₤ ročně.

Výhled do budoucnosti

Budoucnost franchisingu v Evropě vypadá slibně, což se odvíjí od toho, že čím dál více společností uznává jeho hodnotu a podnikatelé i nadále hledají příležitosti pro vlastní podnikání pod jednou osvědčenou značkou.

Zdroj: www.franchiseeurope.com

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank