10.01.2012

Americký franchising čeká dobrý rok

O 2% by se měl podle expertů v roce 2012 zvýšit počet nových franchisových poboček.

Rok 2011, stejně jako dva předchozí, nebyl příliš příznivý pro rozvoj amerického franchisingu. V předchozích 3 letech podle Mezinárodní asociace franchisingu (IFA) počet franchisových poboček neustále klesal, loni o 0,6%. Nicméně v letošním roce se počet franchisových firem, jako je například segment rychlé stravování, zvýší o více než pětinu.

Počet franchisových restaurací by měl letos v USA vzrůst o 21%.

Podle výkonného ředitele IFA Stephena J. Caldeiry byly poklesy vyšší, než se očekávalo. "Jedním z důvodů mohl být nedostatečný přístup k úvěrům pro podnikatele. Určitě nelze podcenit ani negativní zprávy, které v posledních letech o stavu ekonomiky vycházely," řekl americkému deníku Wall Street Journal Caldeira.

Nyní by si ale americké franchisové společnosti mohly oddechnout. IFA odhaduje, že v roce 2012 poroste počet nových franchisových systémů o 1,9%. Stávající firmy by měly najmout více nových pracovníků a také zvýšit své prodeje. Největší boom se očekává u gastronomických konceptů. Franchising je pro americkou ekonomiku důležitým sektorem. Tyto firmy zaměstnávají více než 9,1 milionů lidí. Franchisové společnosti se každoročně podílejí více než 4% na americkém HDP. Vedle domácího trhu se americké franchisy snaží posílit i v zahraničí. Několik velkých řetězců se chystá expandovat i do ČR.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank