30.01.2012

Kvalita je nade vše

Nejen o tom, že realitní trh by měl letos mírně růst, jsme si v Rozhovoru týdne povídali s generálním ředitelem CENTURY 21 Alešem Mazgajem.

V současné době provozujete v České republice 62 poboček. Kolik jich chcete otevřít do konce letošního roku?
Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na trhu. Chtěli bychom ale otevřít alespoň 30 kanceláří a přiblížit se tak číslu 100.

century21_mazgaj_polocelek

Generální ředitel Century 21 Aleš Mazgaj chce letos otevřít minimálně 30 nových realitních kanceláří.

Jsou vaše plány reálné? Realitních kanceláří je v ČR mnoho a další se sem chystají.
To je sice pravda, ale je nutné si uvědomit, co by realitní kancelář měla nabízet a co ve skutečnosti nabízí. Je už sice více než 20 let od pádu komunismu, přesto některé služby stále nefungují, jak by měly. Důležitá je proto kvalita servisu. To je jediná možnost, jak na trhu uspět. Když jdete do lepší restaurace, vyžadujete vedle dobrého jídla i odpovídající obsluhu. Když se o vás stará nevrlý číšník, do restaurace, i když je výborná, už třeba nikdy nevstoupíte. A to podobné se může stát i v realitním byznysu. To znamená, že o naše klienty se musíme postarat po všech stránkách. A ne všichni na trhu to skutečně umí a dělají.

Vaše společnost to umí?
Určitě i u nás je co zlepšovat, ale pravdou je, že naše společnost má za sebou mnohaletou zkušenost nejen z domovských Spojených Států, ale z více než 75 států celého světa. To je naše výhoda.

Jak se bude podle vás vyvíjet realitní trh v letošním roce? Názory odborníků se totiž diametrálně liší.
Řekl bych, že trh mírně ožije. Máme nejlepší loňský listopad, prosinec a leden 2012 v historii. Když se podíváte na Německo nebo Švýcarsko, tak tam loni celý trh vzrostl o 16 až 18 %. A to je vzhledem ke globální ekonomické situaci vynikající číslo. U nás podobný nárůst však neočekávám. Hypotéky jsou nyní ale krajně výhodné, takže je dobrá doba pro nákup nemovitosti. Navíc v ČR je stále hodně investorů, kteří mají dostatek peněz na nákupy domů či bytů a zatím investice nerealizovali.

To určitě ano. Co ale lidé ze střední nebo nižší sociální třídy? Ty také chtějí bydlet, bohužel kapitál nemají.
Tito lidé se musí připravit na to, že banky jsou nyní hodně obezřetnější. Než někomu poskytnou hypotéku, důkladně si zájemce a jeho stav financí prověří. Takže mnoho z nich bude mít větší problém získat úvěry na bydlení.

Ceny domů nebo bytů se v zemích jako Řecko nebo Španělsko výrazně snížily. Sledujete zvýšený zájem Čechů o nákup nemovitostí v těchto lokalitách?
Jako velká světová realitní společnost vidíme, co se na realitních trzích ve světě děje, spolupracujeme také s tamními bankami a speciálními nabídkami. Například na Krétě pořídíte dům i za 50 tisíc EUR, to už je zajímavá částka i pro Čechy. Nemluvíme sice o desítkách tisíc zájemců, ale za posledních několik let zájem rok od roku stoupá.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank