02.02.2012

Banky budou při půjčování peněz opatrnější

České domácnosti se topí v dluzích. Ty jim stouply už na 1,118 bilionu korun. Příliš dobře se nevede ani podnikům.

O více než 60 miliard korun zvýšily loni v prosinci domácnosti své zadlužení v porovnání s prosincem 2010. Z porovnání statistik České národní banky (ČNB) vyplývá, že zadlužení neustále roste. Zatímco na konci prosince 2010 domácnosti dlužili 1,057 bilionu, loni v listopadu 1,108 bilionu a ke konci loňského roku už 1,118 bilionu korun.

byznys_dluhy_podniky_domacnosti_firma

Zatímco dluhy domácností rostou, zadlužení firem mírně kleslo. V listopadu 2011 podniky dlužily 962,5 miliard, na konci roku 951,8 miliard korun.

Podle odborníků zadluženost českých domácností roste sice nižším tempem než v předkrizových letech, její tempo však stále výrazně převyšuje růst cen zboží či nemovitostí, které si na úvěr kupují. "Pokračující poptávku po nových úvěrech mohou banky očekávat i letos. Ochota domácností více se zadlužovat však bude velmi ovlivněna vývojem naší ekonomiky, který závisí na kondici eurozóny, a hlavně Německa. Celková míra zadlužení českých domácností je sice stále pod průměrem vyspělé západní Evropy, především nízkopříjmové domácnosti však mohou mít se splácením problémy,“ říká Petr Kříž, partner a odborník na bankovnictví ze společnosti PwC Audit.

Na pozoru by se podle Kříže měly mít i podniky. Jejich meziroční nárůst zadlužení ukazuje na mírné oživení trhu firemních úvěrů v loňském roce. Závěr roku však opět připomněl obavy z další finanční krize. "Banky jsou při úvěrování podniků obezřetnější. Na trhu jsou nyní firmy, kterým se daří, i společnosti, které zápasí o přežití. Očekávám, že ani letos banky českým podnikům úvěrové kohoutky nezavřou, ještě pečlivěji si však budou vybírat, komu půjčí,“ dodává Kříž.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0
Banky budou při půjčování peněz opatrnější

K tomuto článku není zatím komentář. Váš bude první.

Fórum 142 téma, 276 komentáře, 105 uživatelů

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank