22.02.2012

Firmy se chystají inovovat

Letos se české podniky chtějí soustředit na vytváření nových pracovních míst. Svůj růst budou financovat hlavně z vlastních zdrojů.

Receptem na úspěch v letošním roce bude posílit pozici na domácím trhu či přijít s novým výrobkem nebo službou, které zaujmou zákazníky. Shodla se na tom více než polovina ze stovky generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských firem, které v rámci 3. průzkumu názorů generálních ředitelů oslovila poradenská společnost PwC Česká republika. Více než čtyři pětiny firem hodlají svůj růst financovat vlastními zdroji, bankovní úvěr k tomu doplní zhruba čtvrtina z nich.

firma_podnikani_muzi_kravata_oblek

Firmy se z uplynulých třech náročných let poučily a hromadná propouštění jsou spíše výjimkou.

Bohužel téměř dvě třetiny generálních ředitelů očekávají další zhoršení vývoje. Jsou však přesvědčeni, že se dokážou prosadit a i letos dosáhnout růstu tržeb. I když české firmy nepatří globálně k největším, stále se nenaučily hledat si silné partnery. “České podniky dělají strategickou chybu, když se snaží vše dělat samy. Jsou příliš malé a na světových trzích doplňují kapacity větších hráčů či zaujímají pozice jen v okrajových segmentech. Nevyužijí tak svůj potenciál,” říká Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací PwC Česká republika.

Loni přibližně polovina firem zvyšovala počty zaměstnanců, necelá čtvrtina zachovala stavy a více než čtvrtina propouštěla. Porovnání s plány na rok 2011 tak ukazuje, že firmy většinou nabíraly více, než původně plánovaly, popřípadě méně propouštěly. Letos hodlá třetina (33 %) firem udržet své stavy beze změn. Počet zaměstnanců se zvýší u 36 % firem, klesne naopak u 32 %. “Rok 2008 roztočil spirálu pesimismu, kdy se firmy v panice zbavovaly i kvalitních, strategicky důležitých zaměstnanců, kteří jim za pár měsíců výrazně chyběli. Nyní se již poučily, úsporná opatření provádějí mnohem selektivněji a s ohledem na strategické potřeby v následujících letech,” dodal Andrew Krenek, ředitel v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů PwC Česká republika.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank