01.06.2012

Polsko čeká na EURO 2012

Provozovatelé fastfoodů, exkluzivních restaurací i malých stánků spoléhají na to, že jim fotbaloví fanoušci razantně zvýší tržby.

Minulý rok nebyl pro polskou gastronomii vůbec špatný. Podle průzkumu společnosti Euromonitor International dosáhla v roce 2011 hodnoty 7 miliard EUR (zhruba 177 miliard korun), což je nárůst o skoro 4 procenta oproti roku 2010. Letos jsou perspektivy polských majitelů gastroprovozů ještě lepší, útraty v restauracích mají stoupnout na 7,4 miliardy (187 miliard korun).

pizza

Jedním z nejčastějších franchisových konceptů na polském gastrotrhu jsou pizzerie. V roce 2011 fungovalo v Polsku 21 franchisových pizzerií.

Celková finanční bilance ale může být ještě lepší. Největší naději majitelů restaurací je totiž blížící se Mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2012, které Polsko spolupořádá s Ukrajinou. Hodně řetězců zahájilo přípravy na tuto událost již na konci minulého roku. „Turnaj Euro 2012 a s ním spojený příliv fanoušků z jiných evropských zemí hodně pomůže gastronomickému odvětví. Nicméně nesmíme zapomenout, že situace na trhu v roce 2012 bude stále velmi složitá,“ říká Iwona Olbryś, generální ředitelka Telepizza Poland.

Již loni trh bolestivě zasáhly rostoucí ceny eura, a právě v této měně se účtují nájmy ve většině obchodních center. Velkým problémem byly také zvyšující se ceny potravinářských výrobků vyplývající ze změny sazeb DPH. Kromě toho zákazníci utrácejí peníze opatrně a raději večeří doma než v restauraci. „Zvýšení cen, nákladů na provoz, stejný počet zákazníků a rostoucí konkurence způsobují, že na trhu zůstanou jenom ti nejsilnější. Avšak krize může být pro některé firmy z oboru příležitostí pro rozšíření činnosti a získání většího počtu zákazníků. Vyhrají ty řetězce, které si vychovávají věrné zákazníky, kteří se k jejich značce opakovaně vrací,“ říká Jan Kościuszko, předseda představenstva společnosti Polskie Jadlo.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank