22.06.2012

Fotbalový franchising

EURO 2012 zvýšuje popularitu fotbalových klubů. Například ukrajinský Šachtar Doněck, za který hraje Tomáš Hübschman, chce proto otevřít více fanshopů.

Fotbalové Euro 2012 na Ukrajině jen tak neskončí. Tamní populární klub Šachtar Doněck chce totiž využít fotbalové euforie v zemi a více se soustředit na budování fanouškovské základny. Se zájemci o provozování prodejen začne jednat po skončení šampionátu. "Rozvoj franchisové sítě jsme nedávno pozastavili. Nicméně po skončení Eura a před začátkem nové ligové sezóny máme v plánu expandovat právě pomocí franchisantů," uvedl Oleg Sarajev, senior manažer prodej klubu Šachtar Doněck. Ten nyní provozuje sedm prodejen v Doněcku, v Krivoj Rogu nebo Lugansku. Pět obchodů je franchisových. "Investice do vybudování fanshopu Šachtaru Doněck se pohybuje od 80 do 120 tisíc dolarů," doplnil Jiří Böhm, PR Manager poradenské společnosti PROFIT system.

sparta praha_fotbal_dresy

Nejpropracovanější systém fanshopu má v ČR Sparta Praha. Fanoušek si může koupit cokoli od dresu přes hrníček, peněženku po dětské dupačky.

V České republice je tak situace odlišná. Například Sparta Praha podstoupila licenci na výrobu a prodej suvenýrů společnosti FootballMania. "Ta je správcem našeho fanshopu. Za určitý poplatek jí dáváme právo používat náš klubový znak nebo barvy. Pokud by náš partner chtěl otevřít obchody, museli bychom se společně domluvit na pravidlech provozu," vysvětluje mluvčí Sparty Prahy Ondřej Kasík.

I přes současné sportovní neúspěchy má širokou základnu fanoušků Slavia Praha. Podle mluvčí Soňi Nouzákové klub registruje celkem 50 fanouškovských poboček, přes které lze suvenýry nakupovat. Klub k tomu využívá takzvaný mobilní fanshop. "V současné době jsme ve fázi, kdy měníme provozovatele fanshopu Slavie a nový provozovatel má právě tento mobilní fanshop jako jednu z priorit, aby se slávistické zboží dostalo opravdu ke všem zájemcům," dodává Nouzáková.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank