28.05.2012

Jsme obchodníci, ne prodavači

Franchisant CENTURY 21 Petr Kouba opustil před deseti lety svět bankovnictví a rozhodl se pro svět realit. A udělal dobře.

Pracovní pouť Petra Kouby začala v bance v Českých Budějovicích. Po přesunu do pražské centrály pracoval v divizi distribuce pobočkové sítě – v podstatě měl na starosti rozšiřování pobočkové sítě. Tato zkušenost se mu v budoucnosti bude hodit…Na přelomu roku 2002 a 2003 totiž došlo v bance k velkým změnám a Petr Kouba se rozhodoval co dál. Věděl, že v bankovním sektoru již zůstat nechce. Ale jak sám říká, z tohoto oboru existují jen dvě cesty ven – buď se člověk vrhne na obchodování s akciemi nebo vstoupí do realitního byznysu.

Century 21_kouba_golf

Sám Petr Kouba začínal jako makléř, aby se postupně vypracoval na konzultanta a spolumajitele realitní kanceláře CENTURY 21 Reality 21. A na vášnivého golfistu.

Přes makléře v terénu po konzultanta pro centrálu

Petr Kouba se rozhodl zariskovat a i přes to, že s realitami do té doby neměl příliš zkušeností, se pustil do budování nové kariéry. Rozhodující pro něj bylo setkání s Romanem Hassmannem, majitelem realitní kanceláře Reality 21, který své zkušenosti z obchodu s nemovitostmi čerpal z mnohaletého pobytu v USA. Samozřejmě, že ještě před tím, než na Hassmannovu nabídku kývl, absolvoval i další schůzky s ostatními hráči na trhu. „I přes počáteční nejistotu rozhodla důvěra ve vize, které Roman Hassmann měl. Začal jsem ale od píky. Šel jsem do terénu jako řadový makléř. Tehdy v roce 2004 byl realitní trh lačný a nenasytný. Přiznám se, že hned od začátku se mi dařilo a za čtyři měsíce jsem si vydělal tolik, co v bankovnictví za rok. To však netrvá věčně,“ vzpomíná Petr Kouba.

Námluvy se šťastným koncem

Sama společnost Reality 21, která si zaregistrovala doménu century21.cz, měla již dávno před vstupem CENTURY 21 na domácí trh snahu získat Master franchisovou licenci. To ale v roce 2002 nebylo možné. Když na přelomu let 2008 a 2009 CENTURY 21 vstoupila na český trh, došlo mezi oběma kancelářemi k prvním námluvám. Ty skončily vstupem Koubovy a Hassmannovy kanceláře do sítě CENTURY 21 v březnu 2009. Podobně rychle šla strmě nahoru i kariéra Petra Kouby - od makléře v oddělení rodinných domů, vedoucího pražské pobočky Reality 21 přes obchodního ředitele a společníka po konzultanta pro všechny pobočky Reality 21 v rámci CENTURY 21, školitele a byznys konzultanta pro českou centrálu CENTURY 21.

Správné rozhodnutí

Vstup do silné nadnárodní realitní společnosti byl podle Kouby logickým krokem. On i jeho společník totiž chtěli budovat síť. Pobočky provozovali například v Hradci Králové, Kladně nebo Humpolci a zároveň učili své makléře podnikatelským dovednostem, které jim v budoucnu umožní otevřít si vlastní kancelář. Na podobném principu přitom franchising funguje. Společnost se chtěla stát součástí jednoho z nejsilnějších hráčů na trhu. Chtěla být jedničkou v jedničce. Nyní je nejspíše největším řadovým franchisantem CENTURY 21. „V rámci naši kanceláře máme vybudovaný systém, který dlouhodobě dobře funguje. Nastavená pravidla jsou zde již zakódovaná, takže pro nás nebyl problém přebrat pravidla CENTURY 21. Podařilo se spojit světové know-how s českým,“ míní Kouba.

Uspět v realitách je během na dlouhou trať

Realitní trh prošel v posledních letech turbulentními změnami. Kvůli americké hypoteční krizi a následné mediální masáži mnoho realitních kanceláří zkrachovalo, ceny nemovitostí padaly dolů a makléři měli strach o vlastní budoucnost. Podle Kouby se to vše projevilo na současné podobě trhu s nemovitostmi. Lidé více šetří, nechtějí se zadlužovat a proto stoprocentní hypotéky nejsou nyní skoro vůbec k vidění. Pokud chce dnes makléř uspět, musí se daleko více snažit než dříve. Došlo proto k profesionalizaci služeb. „Vždycky všem novým makléřům říkám, že makléřem se nestane hned. V prvním roce se teprve rozhlíží, po dvou letech se už bude na realitním trhu orientovat, další tři roky si buduje portfólio klientů. Teprve ve chvíli, kdy má tolik klientů, že nevolá on jim, ale klienti mu, poté se stává skutečným makléřem, který vydělává slušné peníze. Makléř není prodavač, ale obchodník,“ říká Kouba.

Být nezaměstnatelným

Petr Kouba nikdy nelitoval, že se rozhodl pro podnikání v realitách. Člověk podle něj má několik základních potřeb, které se nemění – musí jíst, pít a bydlet. Profesní změnu mu nevyčítala ani manželka, která jej od začátku podporovala. Největší nejistotu měl sám v sobě, zda dokáže uspět. Počáteční risk se mu ale nakonec vyplatil. V současné době je v pozici, kdy má již více volného času. Nestará se o provoz, ale věnuje se kreativním činnostem. Vymýšlí nové strategie jak motivovat zaměstnance, nastavit firemní kulturu a udržet přátelskou chemii uvnitř jednotlivých týmů. Zároveň se snaží hledat inspiraci v zahraničí, kde jsou realitní trhy více rozvinuté než v České republice. Sám je svou pracovní náplní spokojený a neměnil by. „Často jsem svým bývalým kolegům říkal, že jsem nezaměstnatelný. Jsem svým vlastním pánem, nejsem jeden z tisíců, ovládám svůj čas i peníze,“ upřesňuje Kouba. Vždy si najde čas na posezení s přáteli u piva a dá si tlačenku s cibulí. To se nezměnilo ani poté, co začal hrát aktivně golf, kterému v posledních pěti letech doslova propadl. „Je to výborná relaxace, něco jako šachy. Musíte se plně soustředit na hru. Pokud to neuděláte, stačí jeden chybný odpal a vaše sny o vítězství se rozplynou,“ dodává Kouba.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

3

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank