24.08.2012

Starbucks řadí zpátečku

I přes dobré finanční výsledky hodlá řetězec zavřít některé kavárny v Západní Evropě. Opačné plány má v Asii a Tichomoří.

Přes 330 milionů dolarů činil čistý zisk amerického kavárenského řetězce Starbucks za letošní druhé čtvrtletí. To představuje meziroční nárůst o 19 procent. Globální příjmy z kaváren otevřených alespoň jeden rok vzrostly o 6 procent. Ty byly taženy růstem v Asii a především v Číně, zatímco v oblastech zahrnujících Západní Evropu, Střední východ a Afriku příjmy stagnovaly nebo se snížily.

starbucks_kavarna

I přes současné horší ekonomické vyhlídky plánuje kavárenský řetězec v příštím roce otevřít 1 200 kaváren.

Sama firma založená v Seattlu ale upozorňuje, že výhled do dalších měsíců nemusí být příliš příznivý. Důvodem je současná "křehkost" hospodářství, která je patrná i v domovském USA. Opačná situace je ve Východní Evropě, kde je za rozvoj sítě odpovědná společnost AmRest. V České republice provozuje Starbucks 14 kaváren. V březnu byla v novém multifunkčním nákupním centru Nová Karolina v Ostravě otevřena první mimopražská pobočka. Zatím poslední kavárna je v provozu od července na I.P. Pavlova v Praze

Horší výhled do dalších měsíců povede k uzavření dosud nespecifikovaného počtu kaváren především v Západní Evropě. To by nebylo poprvé. Například již v roce 2008 zavřel Starbucks 500 poboček v USA, v nichž zaměstnával více než 10 tisíc lidí. Naopak velké plány má v Asii. Jen v Číně chce v příštím roce otevřít 250 kaváren.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank