09.10.2012

Bankovní franchising na vzestupu

Na Slovensku se již v listopadu otevře první bankovní franchisová pobočka. Patřit bude rakouské skupině Raiffeisen Bank.

Rakouská Raiffeisen Bank International expanduje na slovenský trh. V současnosti zde již působí prostřednictvím Tatra banky a internetové Zuno bank. Nyní začíná budovat síť i pod vlastním jménem, a to pomocí franchisingu. První franchisová pobočka bude na začátku listopadu otevřena ve Skalici. Ještě do konce roku by mělo fungovat celkem deset provozoven.

unicredit_bank_pobocka_franchisa_bohumin

UniCredit Bank je zatím jediná tradiční banka na českém trhu, která provozuje franchisové pobočky. V současnosti je otevřeno již třicet franchisových obchodních míst.

Franchisanti budou po úspěšném výběrovém řízení provozovat pobočky pomocí licence, kterou si koupí od Raiffeisen Bank. Banka bude zatím nabízet tři produkty - účty, úvěry a termínované vklady. "Na Slovensku zatím žádná bankovní franchisa není. Předpokládal jsem, že první bude UniCredit Bank již díky tomu, že má franchisový model vyzkoušený v České republice. Proto je trochu překvapením, že na Slovensku bude první Raiffeisen Bank a navíc pod vlastní značkou," říká Josef Šétaffy, člen představenstva Slovenské franchisingové asociace.

V České republice podobný krok Raiffeisen Bank nezvažuje. Zaměření slovenské pobočky je totiž jiné než na tuzemském trhu. "Tamní Tatra banka patří mezi největší retailové banky a zaměřuje se na masové klienty, v takovém případě dává franchising smysl. Oproti tomu v České republice se banka zaměřuje především na klienty s vyššími příjmy, pro které je důležitý dlouhodobý vztah s klientem a kvalitní poradenství. Slovenský model by tak zde neměl v tuto chvíli pro nás přidanou hodnotu," vysvětluje Tomáš Kofroň, mluvčí české Raiffeisenbank. V Česku tak nadále platí, že jedinou klasickou bankou, která svou síť rozšiřuje pomocí franchisingu, je UniCredit Bank. K té se ale aktuálně připojila pojišťovna Allianz, která právě dnes otevřela první franchisovou pobočku.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank