28.12.2012

TOP 100 světových franchis

Portál FranchiseDirect.com sestavil žebříček největších globálních franchisových systémů. Na špičce najdeme fastfoodové řetězce.

Z několika tisíců franchisových řetězců, které fungují po celém světě, byly vybrány ty, které se věnují mezinárodní expanzi. První místo patří americké síti Subway, za ní pak následují McDonald´s a KFC. Franchisové koncepty byly hodnoceny na základě počtů poboček, výše tržeb, stabilita a růst sítě, počet let od založení a expanze na trhu.

V první stovce se umístily i další franchisové koncepty, které můžeme najít i na tuzemském trhu. Mezi nimi můžeme jmenovat například Choice Hotels (17. místo), Century 21 (26. místo), Yves Rocher (40. místo) nebo Naturhouse (62. místo). V žebříčku však najdeme i firmy, které se na náš trh teprve chystají. Jde například o gastronomické koncepty DairyQueen nebo Denny´s nebo americkou síť business koučů ActionCoach.

Všechny koncepty, které se dostaly do žebříčku TOP 100 Global Franchises působí za hranicemi země svého původu, kterou jsou ve velké většině Spojené státy americké. Ne všechny franchisové systémy z žebříčku působí na českém trhu a ne všechny jsou v Česku vedeny jako franchisy. Například síť Subway na českém trhu působí jako 100% franchisa, což znamená, že všechny její pobočky jsou v rukách franchisantů. V případě McDonald´s je v Česku provozováno 32 vlastních restaurací a 49 franchisových. Značky KFC nebo Burger King se v ČR prostřednictvím franchisingu nerozvíjí.

Celý žebříček naleznete zde.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank