07.01.2013

Skandál s kávou

Řetězec Starbucks se dostal do nemilosti klientů v Británii. Ukázalo se, že neplatí daně.

Starbucks ve Velké Británii působí už 14 let a během této doby zde otevřel více než 750 poboček. Na daních však za tu dobu zaplatil jen 8,5 milionu liber při celkových tržbách 3 miliardy liber. V posledních třech letech nezaplatil na daních ani cent. Řetězec vykazoval za tuto dobu ztrátu, přitom investorům tvrdil, že je ziskový.

starbucks_kavarna

Starbucks provozuje ve Velké Británii více než 750 provozoven.

Podle listu The Guardian platí společnost tak nízké daně, které neodpovídají jejím výsledkům, kvůli tomu, že musela zaplatit významné poplatky zahraničním společnostem, které patří do skupiny. Jaké? Dánské divizi platí 4,7 % za poplatky za recepty a grafické materiály, které jsou používány v kavárnách. Dalších 20 % je převedeno do Švýcarska z důvodu koupě kávových zrn. Tam působí dceřiná společnost Starbucks, která prodává kávová zrna, a platí daně do švýcarského rozpočtu ve výši 12 %.

Dalším důvodem, proč placení daní u sítě Starbucks ve Velké Británii nekoresponduje s jejím obratem, je to, že společnost vynakládá ročně 500 milionů dolarů na výzkum a vývoj. Tyhle náklady mohou být odečteny z daní. Základ daně také dle manažerů snížil vysoký pronájem majetku, když firma otevírala své prodejny. Síť se po tomto oznámení vypořádávala s ostrou kritikou ze strany veřejnosti, kdy přicházely hlasy na neetický přístup společnosti, a zákazníci začali volat po bojkotu kávy. Ve skutečnosti však veškeré akce, které Starbucks ohledně daní udělal, byly v souladu s britskými právními předpisy.

"Oznamujeme změny, které Starbucks učiní, aby platil více na daních ve Velké Británii, než vyžaduje zákon," prohlásil Kris Engskov, šéf britské pobočky Starbucks. "V roce 2013 a 2014 nebudeme posílat srážky do zahraničí. Prohlašujeme, že v těchto letech budeme platit daň z příjmů právnických osob, a to i v případě, že by naše společnost nedosáhla zisku," doplňuje Engskov.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank