17.04.2013

Pošťák COOP

COOP nechce nabízet jen prodej potravin. Cílí na další služby. Jednou z nich jsou i pošty.

Síť družstevních prodejen COOP v loňském roce zaznamenala tržby přes 26 miliard korun, což je o 1 % více než v roce 2011. I přes nepříznivé podmínky se skupině podařilo udržet si růst především díky zvyšujícímu se trendu denních nákupů a také velkou rozmanitostí tzv. služeb s přidanou hodnotou. Ty chce COOP nadále rozšiřovat. Jednou ze služeb je nabídka poštovních míst, u kterých COOP spolupracuje na bázi franchisingu s Českou poštou.

coop obchod Foto COOP

Skupinu COOP tvoří celkem 54 družstev sdružených ve Svazu českých a moravských družstev. Provozuje téměř 3000 obchodních míst.

Pokud se Česká pošta rozhodne zrušit ztrátovou pobočku, je povinna na základě dohody se Spolkem pro obnovu venkova i Svazem měst a obcí nabídnout možnost jejího provozu obci. Jestliže ani obec nemá zájem, pak může služby nabízet COOP. Na bázi franchisingu provozuje skupina zhruba 70 pošt s různou nabídkou služeb. A na nedostatek zájmu si společnost nemůže stěžovat. „Nedávno jsem požádal generálního ředitele pošty Petra Zatloukala o vyhodnocení projektu s tím, že bychom chtěli tuto spolupráci nadále rozvíjet,“ říká generální ředitel COOP Zdeněk Juračka.

Boj proti vládě

Skupina však působí nejen jako franchisant, ale také jako franchisor. Zatím na zkoušku provozuje kolem 20 obchodních míst. Jak říká Juračka, vyčleňování jednotlivých družstev do samostatných jednotek koresponduje s dlouhodobou kritikou vlády, která nebojuje proti daňovým únikům u malých obchodníků. „Nejenže se díky tomu sníží odvody jednotlivých franchis vůči státu, ale řetězec ušetří také na povinných odvodech za zaměstnance, ze kterých se v případě pronájmu prodejny stanou osoby samostatně výdělečně činné. Tento systém se tak vyplatí oběma stranám,“ doplňuje Juračka. Dalším důvodem, proč si COOP vybral formu franchisingu, je snaha udržet některé neziskové prodejny v chodu.

Jen prodávat potraviny a provoz pošty síti nestačí. Sází na další služby mimo svou působnost. Aktuálně nabízí základní služby na pokladně jako cashback, dobití telefonu či zaplacení složenky. A k nim budou přibývat další. V tuto chvíli například probíhá testovací projekt COOP Energy, který nabízí prodej elektřiny a plynu. Po vyhodnocení by měla být služba nabídnuta ve všech regionech. Síť dále jedná se společností Sazka o zřízení sázkových terminálů. Podle Juračky by jednání se Sazkou měla být uzavřena do dvou měsíců. Mimo jiné chce COOP zavést věrnostní programy, u kterých plánuje zákazníkům nabízet slevy a bonusy u svých partnerů.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank