22.05.2013

Dvakrát měř, jednou řež

Inspektoři nemovitostí začínají upevňovat svou pozici na utlumeném realitním trhu. Jedny z nich vychovává ABCHI Home Experts.

Pročistit realitní trh a být nápomocen v oblasti nákupu nemovitostí, to je úkolem certifikovaných inspektorů společnosti ABCHI Home Experts. Ta na českém trhu začala operovat v průběhu minulého roku a již nyní má 7 franchisových poboček se dvěma desítkami inspektorů. Franchisy ABCHI byly v roce 2012 prodávány tak, aby bylo možné tuto službu nabízet na celém území ČR. Nyní společnost plánuje prodat další franchisy a zaměřuje se na krajská a vybraná okresní města. Franchisy jsou prodávány ve vlnách, aby mohli být všichni noví majitelé a výkonní pracovníci proškoleni přímo lidmi z Ameriky.

inspektor home expert Foto ABCHI Home Expert

Inspektoři ABCHI Home Expert zkontrolují na 200 položek od střechy až po podlahu. V současné době provozuje 7 franchisových poboček.

Ochránci kupujících, jak se inspektoři interně nazývají, pomáhají prověřit správnost inzerovaného technického stavu realit a s tím související cenu. Každý majitel nemovitosti je přesvědčen, že ta jeho je bezchybná a každý kupující se snaží koupit za odpovídající cenu. Ne vždy to majitel bez přístrojů dokáže posoudit. Navíc se na realitním trhu objevují případy, kdy klienti ceny svých nemovitostí schválně navyšují, a pokud se nemovitost dlouho neprodává, jdou s cenou dolů. „To je ale velmi neefektivní postup a nezaručuje, že prodávající obdrží tu nejvyšší možnou cenu. Čím déle je nemovitost v nabídce, tím více ztrácí na své ceně a důvěryhodnosti,“ prozrazuje důsledky výkonný ředitel ABCHI Home Experts Tomáš Šimon.

Zkušenost ze zámoří

„ABCHI Home Experts vychází z téměř desetiletého působení americké společnosti A Buyer’s Choice Home Inspections. Naši inspektoři kontrolují více jak 200 velmi důkladně promyšlených položek, které ukazují skutečný technický stav nemovitosti,“ objasňuje Tomáš Šimon. Certifikovaná inspekce nemovitosti otevírá prodávajícím oči, pomáhá nastavit reálnou cenu a zvyšuje prestiž a důvěryhodnost. V opačném případě chrání kupující před zamlčenými fakty a nadsazenými cenami. Výsledná zpráva nezávislého inspektora platí za měřítko kvality a skutečného stavu nemovitosti.

Licencovaný inspektor musí disponovat odpovídajícím vzděláním, odbornou kvalifikací a letitými zkušenostmi z vlastních projektů. Veškeré závady inspektor zpracuje do souhrnné zprávy o stavu nemovitosti, včetně fotodokumentace, hodnocení jednotlivých poruch a případně hrubého odhadu vícenákladů.

Na vyspělých realitních trzích, které fungují ve Velké Británii a Spojených státech amerických, jsou nezávislé inspekce prodávaných nemovitostí běžnou praxí. V České republice je zatím tato pomocná služba koncovým zákazníkům v počátcích. Mimo ABCHI Home Experts funguje na tuzemském trhu na principu franchisy i značka Real Inspekt.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank