19.11.2008

Místo kávového nebe peklo?

Řetězec Coffee Heaven kvůli finanční krizi uzavře v Česku šest provozoven, stahuje se z Rumunska a Slovenska.

Z 19 na 13, tedy o šest se smrskne „nebeská flotila“ kavárenského řetězce Coffee Heaven v Česku. Do konce března příštího roku uzavře také své tři provozovny v Rumunsku a na Slovensku. Firma to uvedla ve výsledcích první poloviny fiskálního roku, který končí 31. března příštího roku. Jako první informaci přinesl server idnes.cz.

Z mapy Česka zmizí téměř třetina kaváren Coffee Heaven.

V Česku se nedaří

Šéf sítě Richard Worthington uvedl, že za rozhodnutím utlumit aktivity na třech středo- a východoevropských trzích stojí celosvětová finanční krize. Firma kvůli tomu vypracovala speciální zprávu. „Jako výsledek této zprávy je, že se stahujeme z našich nejmenších trhů v Rumunsku a na Slovensku. Náš pohled (na český trh) je, že nedovoluje další růst v dohledné době,“ uvedl šéf Coffee Heaven. Další zavírání provozoven se podle šéfa řetězce nechystá. Tyto kroky by měly stačit k nastartování ziskovosti na českém trhu. V Česku působí polský řetězec obchodovaný na londýnské burze od roku 2004. Loni se tržby pohybovaly kolem 100 milionů korun.

Jinde to jde

Na rozdíl například od Česka se celkově síti „nebeských kaváren“ daří. Prodeje skupiny se zvýšily o 80 procent. Nad vodou jí drží především Polsko a Litva, které tvoří 80 procent jeho prodejů. Coffee Heaven chce do konce března příštího roku mít celkem na svých pěti trzích ve střední Evropě, mezi které ještě patří Bulharsko a Maďarsko, 90 provozoven.

Horší časy pro kavárny?

Ještě nedávno se zdálo, že Česko je pro kavárenské řetězce zemí zaslíbenou. „Téměř po celý letošní rok přicházejí zprávy o vstupu nových a expanzi stávajících kavárenských řetězců. Případ Coffee Heaven ale možná dává tušit, že některé sítě zřejmě své síly přecenily. Uvidíme, jaký dopad na jejich plány bude mít zřejmě nevyhnutelné snížení spotřeby domácností kvůli finanční krizi přesto, že září ještě přineslo pozitivní data,“ uvedl Martin Jonáš z poradenské společnosti PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank