17.07.2013

Evropské franchisy vytahují drápky

Nejúspěšnější franchisové značky pochází stále z USA. Do žebříčku TOP 100 Global Franchises 2013 se však více derou i evropské franchisy.

Franchisový portál Franchise Direct vytvořil žebříček nejúspěšnějších franchisových konceptů na světě TOP 100 Global Franchises 2013. Drtivá většina pochází ze Spojených států amerických, ale uspěly i firmy z Evropy. Nejúspěšnějším franchisovým konceptem jako minulý rok zůstává Subway.

franchise direct žebříček top Foto Franchise Direct

V žebříčku TOP 100 Global Franchises si Subway drží prvenství už druhým rokem. Oslabuje však pozice McDonald’s, kterou předběhl 7-Eleven. Do Top 10 se po 3 letech dostala opět evropská značka.

Překvapením se stalo druhé místo, na kterém se umístil maloobchodní řetězec 7-Eleven, který nabízí potravinářské a ostatní zboží denní potřeby. Minulý rok okupoval čtvrtou příčku. Síť se rozvíjí především v USA, Asii a severní Evropě a aktuálně čítá téměř 45 tisíc obchodů. Na třetí místo si o jednu příčku pohoršil McDonald’s. Do první desítky se dostaly franchisové koncepty KFC a Burger King, které působí i u nás, ale ve formě joint venture. Z evropských franchisových systémů posílily především hotelový řetězec InterContinental Hotels Group (10, loni 13) z Velké Británie, z Francie Europcar (12, loni 28) a Carrefour, který se neumístil loni vůbec v první stovce a letos obsadil 13. místo.

Zatímco v roce 2012 bylo v TOP 100 zastoupeno pouze 7 franchisových firem mimo USA či Kanady, letos už se situace změnila. Letos uspělo 11 franchisových konceptů mimo Severní Ameriku, a to firmy z Francie, Velké Británie, Německa, Španělska, Austrálie a Japonska. Z těch, co dokázaly prorazit i na českém trhu, se jedná o španělský Naturhouse (91) a francouzský Yves Rocher (30). USA zůstává a ještě na dlouhou dobu zůstane majoritním franchisovým trhem.

Portál Franchise Direct hodnotil více než pět tisíc franchisových značek po celém světě podle kritérií jako jsou velikost podle počtu poboček, tržeb, stabilita a růst, počet let v provozu či environmentální politika. Žebříček je tvořen od roku 2009.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank