26.05.2014

Jednání na rovinu

O tom jaké to je podnikat v mužském oboru jsme si povídali s Jarmilou Mrázkovou, majitelkou firmy Movana, která loni uspěla v soutěži Ocenění českých podnikatelek.

Co pro Vás bylo tím prvotním impulsem, kdy jste se rozhodla začít podnikat?

Firmu jsem založila spolu se svým manželem Karlem Rychlým, který se kvůli náročné zakázce a únavě v září roku 1998 zabil při autonehodě. Zůstala mi tak firma, ve které jsem zastávala pozici ekonomky. Vše jsem se musela naučit a impulzem pro mě byla vlastně smrt mého manžela a to, že jsem si řekla, že to dokážu, už kvůli němu.

Jarmila Mrázková v černých šatech, Helena Kohoutová v červených šatech, předávání cen Ocenění českých podnikatelek Foto Agentura Helas

Jarmila Mrázková (vlevo) je majitelkou firmy Movana, která v tuzemsku působí od roku 1996. Jejím stěžejním výrobním programem je výroba užitkových nástaveb na nákladní automobily a výroba tandemových přívěsů.

Jak Vaše firma začínala?

Začínali jsme v pronajatých prostorách v Zádveřicích doslova na koleně, museli jsme si sehnat první zakázku a na ní zároveň udělat i zkoušky přes státní zkušebnu, abychom dostali osvědčení od Ministerstva dopravy, prostě pár nadšených lidí co něco chtějí a jdou si za svým cílem.

Jak se Vám podniká v oboru, který, dalo by se říci, je spíše doménou mužů?

Báječně, jednám většinou jen s muži a musím říci, že muži jsou lepší obchodní partneři jako ženy. Jednají víc na rovinu, umí se jasně a jednoznačně vyjádřit a na nic si nehrají. Neumí se přetvařovat. Když něco není v pořádku, okamžitě vím, na čem jsem a to je pro mě výhoda.

Co je pro vás jako ženu-podnikatelku v podnikání nejdůležitější?

Radost z dobře odvedené práce, dobrý pracovní kolektiv, spokojení a loajální zaměstnanci, protože toto je zárukou úspěchu v podnikání. Jak už řekl pan Baťa: „Zaměstnavatel se má chovat k podřízeným jako otec k dětem.“

Setkala jste se někdy s tím, že by Vám to, že jste ženou, v podnikání přineslo nějaké komplikace?

Myslím, že ne. Ne že bych nemusela řešit problémy, ale netýkaly se toho, že jsem žena. Myslím si, že každý člověk, který jedná s ostatními s úctou a láskou získá jako zpětnou vazbu respekt a pokud je dobrý odborník na svém místě i uznání, ať už je muž či žena.

V loňském roce jste se stala vítězkou soutěže oceňující české podnikatelky. Co pro Vás takovéto ocenění znamená?

Toto ocenění pro mě znamenalo velmi mnoho, přišlo velmi nečekaně a bylo pro mě obrovskou odměnou a projevem uznání v době kdy ho bylo, jak se říká, nejvíce potřeba. Je báječné, že se u nás taková ocenění pro ženy udělují.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank