28.07.2014

Na internetu i v obchodě

Řetězce s elektronikou vsadily na koncept franchisingu, aby se dostali blíže svým zákazníkům. Trend expanze tímto způsobem roste.

Franchising v maloobchodu vykazuje v poslední době velký růst. Už jen dle Franchising Reportu 2013, který zpracovává poradenská firma PROFIT system, se loni počet franchisových systémů v této oblasti zvýšil téměř o 60 % na 19. Vliv na to měly především koncepty prodávající elektro a domácí potřeby. I přes to, že se prodej elektroniky soustředí na internet, kamenné pobočky hrají důležitou roli. Proč si tyto společnosti vybírají franchisovou spolupráci? Důvodem jsou především nízké náklady.

Euronics prodejna Foto Euronics

Nováčkem v oboru franchisy je firma Euronics, která otevřela první franchisu letos ve Valašském Meziříčí. Plánuje minimálně další 3.

Letos se k maloobchodníkům přidal řetězec Euronics, který otevřel první franchisovou spolupráci ve Valašském Meziříčí. „Ve franchisingu vidíme dobrý nástroj k expanzi. Nejen že přináší nižší náklady jak pro franchisanta, tak i pro nás, ale náš franchisový partner může převzít lépe zavedenou „praxi“ v případě změn aktuálního dění a lépe na ně přizpůsobit zaběhnutý obchod,“ dodává výkonná ředitelka Euronics Martina Fialová. Franchisové pobočky mají obchodníci především v menších městech, kde se nevyplatí stavit velký obchod, který je pro tyto společnosti typický.

Kamenné prodejny jsou základem

Partnery na bázi franchisy vyhledává i internetový prodejce elektroniky CZC.cz, který využívá partnerských poboček především proto, aby si zákazníci mohli vyzvednout pohodlně své zboží. Osobní odběr totiž zaznamenává v 77 % nákupů. „Naše pobočky CZC.cz nejsou jen výdejním místem, ale zákazníci se mohou obrátit na naše prodejce také s žádostí o jakoukoliv radu či pomoc s vyřízením reklamace,“ doplňuje Kamil Demuth, marketingový ředitel CZC.cz.

I přesto, že elektroniku mnoho lidí nakupuje na internetu, osobní odběr pro ně zůstává prioritou. Franchising jim v tom hodně pomáhá. Velké firmy ušetří díky franchisovým partnerům náklady, než kdyby otevíraly nové obchody, a franchisanti získají silného partnera, díky kterému mohou zvýšit své tržby a nalákat zákazníky. Sami také znají okolní prostředí a mohou lépe reagovat na změny než velké firmy.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank