21.10.2014

Franchisy z USA válí

Magazín Enterpreneur vytvořil žebříček TOP 200 Franchis za rok 2014. McDonald’s obhájil své prvenství.

Spojené státy americké jsou kolébkou franchisingu a jejich pozice největšího franchisového trhu nebude ani v blízké době zřejmě narušena. V žebříčku největších franchisových konceptů dle tržeb, který sestavil magazín Enterpreneur, figurují na prvních 10 pozicích americké franchisy. Na prvním místě se v TOP 200 franchisových řetězců se za rok 2014 umístil McDonald’s.

top 200 franchis Foto Enterpreneur

Nejúspěšnější franchisové koncepty jsou z oblasti gastronomie, hotelnictví a obchodů se smíšeným zbožím.

Řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s zaznamenal letos globální tržby ve výši 89,16 miliardy dolarů a jeho zákazníci mohli navštívit 35 426 restaurací. „I přes to, že letos se McDonald’s moc nedařilo, zůstal největším franchisovým konceptem na světě. Na první příčce se drží už od roku 2000,“ komentuje magazín Enterpreneur jeho výsledek. Na druhém místě se s počtem přesahující 53 tisíc obchodů ve svět umístil řetězec 7-Eleven nabízející zboží denní potřeby. Třetí místo obsadil další fastfoodový koncept KFC.

Sestavení nejúspěšnějších 200 franchis ukázalo, že nejlépe se franchisám daří v oblasti gastronomie a hotelnictví. Jen do první desítky se po McDonald’s a KFC ještě dostaly Subway (4), Burger King (5), Pizza Hut (9) a Wendy’s (10). Desítku pak doplňují hotely Herzt (6), hobby-obchody Ace Hardware (7) a obchody se smíšeným zbožím Circle (8).

Franchisy tvoří dle Amerického velvyslanectví v Praze 11 % všech firem v USA a zaměstnávají 11 milionů lidí. „Očekává se, že letos by počet franchisových firem měl v USA růst o 1,7 % a jejich tržby o 4,7 %,“ dodává Jana Rückerová z Amerického velvyslanectví s tím, že franchisové koncepty se na HDP v USA podílejí 4,5 % (493 miliard dolarů).

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank