04.11.2014

Nekopírují se jen obři

Boj s napodobiteli značek se dnes netýká již jen globálních gigantů. Své o tom může vyprávět i slovenská franchisová síť Mr.Kebab. Aniž o tom ví, má pobočku i v Koreji.

Právě Korejci projevili o koncept fastfoodů Mr. Kebab zájem v momentě, kdy byl franchisový systém včetně manuálu teprve v plenkách. „Vzhledem k zodpovědnosti vůči značce jsem je poprosil o trpělivost. Nebyli však ochotní čekat a zkopírovali vše, co našli na internetu,“ objasňuje autor a majitel konceptu Mr. Kebab Ľubor Lelovits vznik „pobočky“ v Soulu.

Mr. KEBAB Falešné webové stránky z Turecka

Falešné webové stránky z Turecka jsou k nerozeznání od těch pravých. Mr. Kebab tak v současné době pracuje na změně jejich designu.

Korejský případ však není jediným, s čím se Mr.Kebab musel vypořádat. S falšováním značky, loga, webových stránek, oblečení personálu i dalších vizuálů má již zkušenosti z Turecka či sousedního Maďarska.  Hranice či kontinenty v tomto případě nehrají žádnou roli. „Obchodní značka Mr. Kebab je v Evropské unii chráněná od roku 2006. Díky tomu se můžeme domoci svých práv aspoň v Maďarsku, kde též stojí jedna z nelegálních provozoven. Přiznám se, že tomu ne zcela rozumím, ale do jisté míry mi to i lichotí. Pravděpodobně totiž to, co jsem roky vymýšlel a dolaďoval, nebude zlé,“ říká Lelovits.

Předejít dohadům

Přes nepříjemnou zkušenost se majitel sítě Mr. Kebab nevzdává, a i nadále je přesvědčen, že rozvoj prostřednictvím franchisingu má díky vysoké efektivitě s rychlým návratem investic velkou budoucnost. Intenzivní zájem o licence pak napovídá i tomu, že franchisový způsob rozšiřování sítě bude to pravé i pro síť Mr. Kebab.

Abychom takovým situacím, které se, jak je vidět, již netýkají pouze celosvětově úspěšných značek, předešli, je třeba věnovat velkou pozornost registraci ochranné známky. „Jedná se o strategické rozhodnutí. Proto je potřeba jej řádně promyslet, zvážit i budoucí potenciál přihlašované značky včetně její případné expanze na zahraniční trhy. Musíme si uvědomit, že dnešní svět, i ten podnikatelský, je globální a proto doporučujeme mít tu nejsilnější ochranu, pro celý svět. Jak vidíme z případu Mr. Kebab, ochrana v rámci EU bohužel nestačí. Když je totiž koncept dobrý, všimnou si ho po celém světě,“ upozorňuje Gabriela Petrová z poradenské společnosti PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

1

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank