05.12.2014

Stáří vydělává

Počet seniorů v Česku roste. Není nad to se poohlédnout po byznysu, který na tuto věkovou kategorii zacílí.

Česká společnost stárne, což dokazují i statistiky Českého statistického úřadu. Toho si všímá i více podnikatelů, kteří tak své zboží a služby cílí na seniory. Ovšem Česká republika se stále nemůže srovnávat s jinými státy, kde se z péče o seniory stal velký byznys. I přesto však existují společnosti, které se rozhodly v této oblasti nejen podnikat, ale také pomáhat.

Novodobá sanitka Logo big Foto Tvarůžková

V roce 2012 přišla na trh služba soukromé přepravy pacientů, která získala okamžitý úspěch. Dnes je v provozu 24 franšízových poboček po celém Česku.

Velký ohlas získal v poslední době koncept Novodobé sanitky, který pro svůj rozvoj využívá i franšízové spolupráce. Firma poskytuje přepravu pro nemocné k lékaři či do nemocnic. Za 2 roky fungování se služba rozrostla do 24 měst Česka a zájem mají i podnikatelé z ostatních států. Master-franšízového partnera například hledá v Polsku.

Čeští zákazníci slyší hodně na slevy a starší lidé nejsou výjimkou. Na slevovou strunu zacílila firma Senior agentura s nabídkou karty se slevovým programem pro lidi nad 50 let. „Kartu jsme poprvé uvedli v České republice jako pilotní projekt a zaznamenala rostoucí úspěch,“ poznamenává Ladislav Jirouš, manažer odpovědný za rozvoj franchisové sítě ve společnosti Senior Agentura.

Pokud se podíváme přímo do oblasti franšízingu, ve světě se nejvíce rozvíjejí pečovatelské služby pro seniory, v Česku taková síť chybí. Péči tak obstarává především stát. Problémem nezájmu podnikatelů jsou především vysoké pořizovací náklady a malá návratnost investice. „Existují k tomu dva důvody. Za prvé, staří lidé nemají dostatek financí a za druhé, což je podstatnější, v Česku stále převládá názor, že senioři by měli dostávat většinu péče zdarma,“ dodává Barbora Štanglová z poradenské společnosti PROFIT system.

Nejznámější firmy poskytující služby péče o seniory jsou především z USA. Patří sem mimo jiné Comfort Keepers, který jen ve Spojených státech provozuje 700 poboček a 40 ve světě. Možná i v Česku uspěje společnost BrightStar, která zatím působí jen na americkém kontinentu s 256 pobočkami, ale hodlá proniknout do Evropy. Oblíbenost u podnikatelů je zejména v pořizovací hodnotě 150 tisíc dolarů. Pro české prostředí však zůstává stále vysoká.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank