23.12.2014

Na jih za byznysem

Společnost AmRest pokračuje pro kavárny Starbucks v získávání zákazníků i mimo Prahu. První pobočka byla otevřena v Brně.

Americké franšízové koncepty láká Česko pro jeho dobrou lokalitu a dynamický růst. Nicméně prorazit se zatím podařilo fastfoodovému řetězci McDonald’s. Kavárnám Starbucks, které se u nás však nerozvíjí přímo jako franšíza, se zatím nezadařilo proniknout do všech regionů. Master-franšízovou licenci v Česku drží společnost AmRest, která koncept Starbucks rozvíjí sama, jednotlivé franšízy neposkytuje.

kavárna Starbucks v Brně ještě neotevřena Foto Starbucks

První kavárna Starbucks byla otevřena v roce 2008 v Praze. Za šest let se jejich počet zde zvedl na 16.

Nejvíce kaváren Starbucks se nachází v Praze, avšak před dvěma roky si společnost AmRest zadala za cíl proniknout i do dalších regionů Česka. Po 2 otevřených pobočkách v Ostravě se první kavárna v prosinci letošního roku objevila v Brně. „Kavárnou, která byla otevřena v obchodním centru Olympia, jsme vstoupili do regionu Jihomoravského kraje,“ dodal Brian Aherne, regionální ředitel provozu Starbucks za Českou republiku a jižní Polsko. Kaváren Starbucks se tak v Česku nachází už 19.

Uspět s kavárnami v regionech je v Česku těžké. Mnoho kavárenských řetězců se zaměřuje především na Prahu, kde vidí největší potenciál růstu. Ač se chtějí dostat i do dalších měst Česka, Praha zůstává jejich prioritou. Trh je zde už nasycen, což dokazuje i slabší expanze kavárenských sítí. Odborníci se shodují, že v Česku už není místo na další síť. To dokazuje i odchod franšízové značky Gloria Jeans Coffee, která trh opustila v roce 2012.

Situaci na trhu shrnul jednatel firmy CrossCafe Jan Janák: „Pro toho lepšího je místo všude a vždycky. Pokud tedy přijde koncept, který bude lepší než ty současné, není důvod, proč by se neměl prosadit. Ale lepší musí být ve všech směrech. Nestačí být jen větší a bohatší. To obvykle končí po otevření několika kaváren jen pouze větším a dražším prodělkem. I takové případy již na českém trhu byly.“

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank