28.01.2015

Burgery chutnají

Franšízová síť McDonald’s přes pokles trhu zaznamenala loni vyšší počet zákazníků. Z amerických konceptů se jí daří nejvíce.

Hamburgery se staly pro Čechy jedním z nejoblíbenějších jídel. K rozmachu jejich popularity pomohl též americký franšízový řetězec McDonald’s. Ten sice ještě stále pracuje na výsledcích za loňský rok, avšak už teď se může pochlubit tím, že jeho restaurace loni navštívilo každý den přes 100 tisíc zákazníků. Dohromady to dělá číslo 39 milionů za rok.

interier McDonalds

Společnost McDonald’s v Česku provozuje 95 restaurací, z čehož 35 je v rukou franšízantů.

Fastfoodová síť McDonald’s naposledy rozšířila počet svých restaurací na konci minulého roku. V pořadí 95. restaurace byla otevřena v Brně v Avion Shopping parku. Brno má už osmou pobočku McDonald’s. „Stále vidíme potenciál růstu v České republice. Vyloženě preferované lokality nemáme, jsme otevřeni novým nabídkám,“ dodává Zuzana Svobodová, ředitelka komunikace společnosti McDonald’s. Prostřednictvím franšízantů se rozvíjí 35 restaurací.

Loni také firma rozjela koncept menších jednotek tzv. Satelite, které byly otevřeny v pražských Štěrboholích, v OC Harfa a ještě v Jihlavě. Letos se zatím s další podobnou jednotkou nepočítá. „K restauraci typu Satelite musíme totiž mít nejen vhodnou lokalitu, ale navíc daná lokalita musí být v dostatečné blízkosti mateřské restaurace,“ doplňuje Zuzana Svobodová s tím, že tato jednotka samostatně nestojí, ale vždy spadá pod „normální“ restauraci.

Gastronomický trh zažívá v poslední době stagnaci, čehož si všímá nejen samotný McDonald’s, ale také různé výzkumné agentury a ostatní společnosti působící na trhu. Ovšem až se trh konsoliduje, zažije opět růst. „Dle našeho mínění je český trh stále nenasycen. Vycházíme z porovnání průměrné útraty a četnosti návštěv ve vyspělých evropských zemích a u nás,“ uzavírá Zuzana Svobodová.

Z těch známějších amerických řetězců, které se zaměřují na fastfoodovou oblast, u nás působí ještě KFC, Burger King a Subway. První dva jmenovaní, ač jsou také franšíza, se u nás podobným způsobem nerozvíjí. O jejich rozvoj se stará společnost AmRest. Nejvíce poboček má KFC, a to 66. 

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank