31.01.2015

Franšízy se sdružují

Franšízing se vyvíjí rychlým tempem. To vede i k zakládání asociací. Členství v nich však firmy spíše odkládají.

Pro ochranu subjektů na trhu se vžilo zakládání asociací, které sdružují své členy a starají se o to, aby prostředí k podnikání bylo to nejsprávnější. Nejinak je tomu u franšízingu. Ve dnech 22. a 23. ledna se v Budapešti konalo setkání zástupců jednotlivých franšízových asociací, které jsou členy Evropské franchisingové federace (EFF). 

firma, sipky

Evropská franchisová federace byla založena v roce 1972. Sdružuje 20 franšízových asociací ze zemí Evropy. Česká asociace franchisingu do federace patří také.

Cílem střetnutí byla výměna zkušeností a pozastavit se nad specifikací daných krajin a vnímání franšízy jako způsobu podnikání v nich. Zajímavým zjištěním bylo to, že nejen každá asociace poskytuje jiný servis, má jiný počet členů, ale také že každá má jiné způsoby placené členského poplatku. V tomto ohledu není snadné nastavit jednotlivá pravidla. 

Česká i slovenská republika se zatím nemůže v oblasti franšízingu a jeho fungování srovnávat se západními zeměmi. "Na fungujícím evropském trhu je totiž franšíza úplně zaběhnutí, zatímco u nás je stále v plenkách a lidé ji nedůvěřují," říká Marián Paták, člen Slovenské franchisingové asociace. Dokazuje to i počet členů. Například Česká asociace franchisingu sdružuje dohromady 41 členů, zatímco na trhu funguje přes 230 franšízovách systémů.

Do asociací se přihlašují především domácí než zahraniční firmy. Je tak pravděpodobné, že členská základna ČAF bude nadále růst, a to z toho hlediska, že počet českých franšíz rok od roku stoupá. Důkazem může být Maďarsko, v kterém funguje 350 franšízových systémů a asi 40 % z nich je členem maďarské asociace. Přitom 70 % franšíz je domácích. V Česku je toto číslo zatím na 60 %. "Očekáváme, že tento podíl bude růst na úkor zahraničních též k 70 %," doplňuje Marek Halfar, ředitel poradenské firmy PROFIT system.

Pokud jde o sousední Slovensko, kde se franšízing zatím rozvíjí méně než u nás, počet franšízových firem v asociaci dosahuje 25 %. V ostatních zemích východní Evropy dosahuje toto číslo 15 %. V Česku se jedná o 18 %.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank