06.05.2015

Vzhůru do světa

Zahraniční trhy, i ty mimoevropské, lákají gastronomickou síť The PUB z Plzně.

Přemýšlí-li původem české franšízové koncepty o expanzi na zahraniční trhy, nejčastěji jejich kroky míří do sousedních států. Jednou z výjimek je česká značka The PUB Pilsner Unique Bar, která svou šanci cítí i na mnohem vzdálenějších trzích. „Seznam lokalit, kam je možné s naším konceptem vstoupit, by byl poměrně dlouhý. Pokud bych však měl vypíchnout několik favoritů, patřila by mezi ně města jako například Dublin, Londýn nebo New York,“ přibližuje Martin Šampalík, jednatel společnosti The PUB Franchising, která za konceptem stojí.

hospoda The PUB v Bratislavě Foto The PUB

Dnes je v provozu celkem 16 restaurací řetězce The PUB Pilsner Unique Bar. Centrála řetězce spravuje dvě provozovny a zbylých 14 poboček provozuje 13 franchisantů. Mimo Česka je najdeme i na Slovensku, v Německu, Rakousku nebo Rumunsku.

V zahraničí však síť restaurací The PUB není žádným začátečníkem. Pobočky má v současné mimo domácího Česka také na Slovensku, v Německu, Rakousku či Rumunsku. Jak Martin Šampalík prozradil, je zajímavé pozorovat rozdíl v chodu tuzemských a zahraničních poboček. „Ona odlišnost je dána zejména tím, že zahraniční pobočky mají daleko více hostů, kteří přicházejí spontánně, takzvaně z ulice. Oproti tomu u nás obvykle návštěvu naší restaurace hosté plánují předem, udělají si rezervaci a stráví u nás delší čas,“ vysvětluje Martin Šampalík.

Lze tedy konstatovat, že prodeje piva na jednoho hosta jsou v tuzemsku větší, ale v zahraničí tento ukazatel vyvažuje rychlejší výměna hostů. Celkové výtoče se pak nijak výrazně neliší. „Velmi slušně se daří například provozovně The PUB Bukurešť, kterou jsme vybudovali s vědomím toho, že Rumunsko je ve spotřebě piva na pátém místě mezi zeměmi EU,“ doplňuje Šampalík.

S restaurací do nového

Mohlo by se zdát, že pro samé plány na zahraniční expanzi, by mohl The PUB pozapomenout na rozvoj v domácím Česku. Není tomu tak, zahraniční expanze a růst poboček v Česku jdou ruku v ruce. Jen v loňském roce se síť rozrostla o dvě provozovny. Jedna z nich je na sousedním Slovensku v Bratislavě, druhou pak najdeme v Ostravě.

„Projekt v Ostravě vnímáme jako novou generaci našich restaurací. I proto, že je jako první v moderní novostavbě. To je zcela v souladu se současným trendem spíše prosklených prostor, než jak tomu bylo dříve, kdy mnoho restaurací vznikalo v historických sklepních prostorách,“ říká Martin Šampalík. I v letošním roce má The PUB v plánu otevřít dvě nové provozovny.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank