07.07.2015

Voňavý byznys

Podnikat s podporou. To chtěla Dominika Semanová – manažerka nově otevřené kavárny CrossCafe original v Havířově.

Manžel Dominiky Semanové, chodil často pro kávu do CrossCafe a uvažoval, co bude dělat, až ukončí svou hokejovou kariéru. V hlavě se mu zrodil nápad na otevření vlastní pobočky. „Vždy jsem byla proti podnikání a chtěla mít svůj klid. Takže to bylo odvážné rozhodnutí,“ komentuje vstup do byznysu Semanová.

Kavárna CrossCafe Havířov, tým zaměstnanců s majitelkou

Kavárna v Havířově je teprve druhou pobočkou CrossCafe original na Moravě.

Dlouhá cesta

Od kontaktu se společností CrossCafe, po otevření pobočky v Havířově, uběhl zhruba rok a půl.  „Tato doba bývá obvykle mnohem kratší, kolem dvou měsíců. My se ale nějakou dobu rozhodovali, zda-li do podnikání opravdu vstoupit,“ popisuje počátky své podnikatelské pouti Semanová a dodává, že přípravu kavárny zdrželo také stavební povolení na rekonstrukci vybraných prostor. 

Po nalezení vhodného umístění a získaní povolení k přestavbě, už chyběl jen malý krůček k vlastnímu podniku. Během pouhých dvou měsíců dostala kavárna svou současnou podobu. Slavnostní otevření, proběhlo teprve před dvěma týdny za účasti zástupců společnosti CrossCafe.  

A jak hodnotí Dominika Semanová první dny provozu? „První týden našeho podnikání byl docela hektický, především pro mě, jelikož na kavárně zastávám funkci manažera a bez jakékoliv dřívější praxe najednou pracuji v provozu a mám pod sebou šest zaměstnanců,“ komentuje zrození nové kavárny a dodává, že zástupce mateřské společnosti pomáhá prvních 14 dní se zaběhnutím nově otevřené pobočky.

Zájem zákazníků o novou značkovou kavárnu je velký. „První týden nám překvapivě docházely všechny standardní počáteční zásoby, jelikož zájem lidí a prodeje byly nad míru našeho očekávání,“ komentuje Semanová a věří, že spokojení hosté si cestu do jejího podniku najdou i v budoucnu.  

Výhody franšízy

Bez úzké spolupráce franšízanta a mateřské firmy by franšízový koncept neměl smysl. „Na mateřskou firmu jsme velmi úzce napojeni a poskytuje nám podporu ve všech oblastech. Velkou pomocí jsou také již nastavené systémy, které fungují ve dvaceti kavárnách a neměli jsme důvod je měnit,“ popisuje Semanová a dodává, že osvědčená pravidla se projevují například ve vedení skladu,  lidí nebo systému odměňování a motivace.

 Začít podnikat, může být rozhodnutím, které člověku zcela změní život. „Pokud máte chuť podnikat a disponujíete dostatečným kapitálem, tak se ničeho nebojte. CrossCafe poskytuje maximální oporu ve všech směrech,“ vzkazuje Dominika Semanová všem, kteří si chtějí otevřít vlastní kavárnu a doplňuje, že dokonce i úplného laika bez zkušeností, jakým byla ona, připraví mateřská společnost tak, aby byl schopen kavárnu dobře provozovat. 

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank