16.09.2015

Drama se nekoná

Projekt Pošta Partner sníží počet zaměstnanců České pošty. Nemělo by se však jednat o masové propouštění.

Česká pošta počítá do konce roku 2025 s převedením zhruba 2500 poboček na smluvní partnery. Zbylých zhruba 700 pošt má dle plánu zůstat páteřní sítí České pošty. Převedené pobočky tak budou fungovat na bázi franšízingu, což s sebou ponese i personální změny. Podle odhadů České pošty se projekt dotkne zhruba 3400 jejích současných zaměstnanců.

poštovní schránka Foto Česká pošta

Česká pošta provozuje v současné době 3 217 poboček. Provozování jedné z nejhustších pobočkových sítí v Evropě je značnou finanční zátěží.

Přibližně 45 % z tohoto počtu, tedy cca 1 500 pracovníků, získá jiné místo na České poště, přirozeně odejde do důchodu, nebo v rámci pracovní fluktuace dobrovolně opustí Českou poštu. Asi 15 % zaměstnanců, tedy zhruba 500 pracovníků, nalezne uplatnění u smluvních partnerů, kteří budou provozovat Poštu Partner. Zbylých 40 % zaměstnanců, tedy okolo 1300, bude podle odhadů České pošty propuštěno. Celý projekt Pošta Partner je rozvržený do 10 let, nemělo by se tak jednat o žádné skokové, dramatické propuštění.

„Vzhledem k tomu, že pobočky České pošty jsou rozmístěné po celé České republice, nebude Česká pošta uplatňovat hromadný outplacementový program, ale přistoupí ke každému ze zaměstnanců individuálně s prioritou a zájmem o pracovní uplatnění v rámci České pošty,“ uvedl tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík s tím, že pro zaměstnance předdůchodového a důchodového věku se zvláštním zřetelem na skupinu zaměstnanců 55+ má Pošta připravené  sociální balíčky usnadňující jim případný vstup na trh práce, ať už jde o rekvalifikaci, finanční podporu na překlenutí situace i individuální podmínky související s nároky z Kolektivní smlouvy.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank