09.11.2015

Povinnost jako výhoda

Sázka společnosti Extéria na franšízu se vyplatila. Obsazuje díky ní celou republiku.

Poradenská společnost Extéria vybudovala svůj byznys na poskytování služeb firmám v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. Tedy problematiky, kterou u nás musí řešit každá firma. A sázka na toto se jí vyplatila. Za první rok franšízové expanze se jí podařilo najít 17 franšízantů, což je na tuzemském trhu úctyhodný počet.

muž radí ženě u počítače, Extéria Foto Extéria

Za investici do franšízové licence získá budoucí franšízant vstupní školení v Extéria Akademii a dále pak další průběžná školení, které bude franšízor zajišťovat po celou dobu trvání spolupráce.

Paradoxem je, že původně Extéria neměla franšízový způsob rozvoje v plánu. K přemýšlení o franšíze ji dovedla zkušenost s provozem vlastních poboček. „Pobočky vedli zaměstnanci jako jejich vedoucí. I když měli motivační složku ke mzdě za dosažené výsledky, byly tyto pobočky velmi nákladné z hlediska kontroly a také řízení. Jejich provoz byl tedy jednoduše řečeno finančně náročný,“ vysvětluje Miloslav Ramach, spolumajitel společnosti Extéria důvod, proč firma nakonec vsadila na franšízové partnery.

Dosáhnout v prvním roce fungování franšízové sítě nemusí být ničím ojedinělým, i když otevřít 17 poboček je opravdu dobrá práce. Otázkou však zůstává, jakým směrem a tempem se bude ubírat další expanze. „Najít první franšízanty je někdy opravdu složité, někdy to však jde téměř samo díky atraktivitě konceptu. A to je zřejmě případ Extérie. Nicméně, do budoucna již ve většině případů tak masivní expanze nehrozí. Potenciální partnery je totiž třeba vybírat čím dál tím pečlivěji, nelze však zapomenout na práci a další vzdělávání partnerů stávajících,“ říká Gabriela Petrová z poradenské společnosti PROFIT system franchise services, která se specializuje na poradenství v oblasti franšízingu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank