04.12.2015

Pro známky a pro rohlíky

Provozování pobočky Pošta Partner vidí Lenka Kothánková jako možnost doplnit služby svého obchodu s potravinami.

Ačkoli zpočátku zřízení poštovní pobočky majitelka prodejny potravin v jihočeských Chřešťovicích dlouho promýšlela, nakonec se k tomuto kroku odhodlala. „Chtěla jsem, aby tu pošta zůstala zachována, proto jsem na nabídku přistoupila,“ vysvětluje Lenka Kothánková s tím, že samozřejmě očekává, že spojení pošty a jejího obchůdku bude i pro ni výhodné. „Lidé nakupují i očima. Když někdo přijde na poštu a zaujme ho i nějaké zboží z nabídky prodejny, věřím, že zároveň i nakoupí,“ dodává Kothánková.

Česká pošta Chřešťovice Foto Česká pošta

Do konce roku 2015 by chtěla Česká pošta mít převedeno zhruba sto poboček na Pošty Partner.

Vzhledem k tomu, že obci na fungování pobočky Pošta Partner také záleželo, rozhodla se na vlastní náklady opravit budovu, kterou následně místní podnikatelce nabídla k provozování konzumu a poštovní pobočky. „Propojení konzumu a Pošty Partner je výhodné ještě z jiného důvodu. Jsme rekreační oblast se zhruba 140 stálými obyvateli. Přes léto je jich tu ale víc než dvakrát tolik. Pošta proto znamená pro podnikatelku jistotu výdělku i v zimě, kdy prodejnost v obchodě poklesne,“ vysvětluje starosta obce Miroslav Ušatý.

V současné době má Česká republika na jedné straně jednu z nejhustších poštovních sítí v Evropě, na straně druhé má z evropských zemí nejnižší podíl poboček provozovaných smluvními partnery. V roce 2008 proto představila projekt Pošta Partner, který o rok později začala realizovat. „Česká pošta vždy nejprve osloví místní samosprávu. Vždy záleží na tom, jaké má samospráva možnosti – finanční, kapacitní či personální. Pokud nemá tyto možnosti, jdeme jednat za podnikatelským subjektem, živnostníkem,“ uvedl Miroslav Štěpán, ředitel pobočkové sítě České pošty Jižní Čechy. Česká pošta pak smluvnímu partnerovi platí za provozování poštovních služeb. „Liší se to podle počtu operací, podle velikosti obce, takže nelze říct, o jakou částku se jedná, ale rozhodně nejde o zanedbatelnou položku,“ dodal Štěpán.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank