08.12.2015

Burgery pod drobnohledem

Evropská komise prověřuje chování amerického fastfoodového řetězce McDonald´s. Zajímají ho zejména daně.

Předmětem jejího zájmu jdou dle Financial times daňové dohody mezi provozovatelem fastfoodového řetězce v Evropě a Lucemburskem. To mělo síti poskytnout výhodný daňový režim, což by mohlo být podle Komise v rozporu s unijními pravidly pro poskytování státní podpory. "Rozhodnutí, které znamená souhlas s tím, aby McDonald's neplatil daně z evropských licenčních poplatků ani v Lucembursku, ani v USA, je třeba velmi bedlivě zkoumat," uvedla k tomu eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Mc Donalds_provozovna_lide

V období let 2010 až 2014 zaplatily společnosti patřící do rodiny McDonald´s v rámci Evropské unie více než 2,1 miliardy dolarů na korporátní dani.

Společnost McDonald´s Europe Franchising nemusela dle zprávy „The War and Want“ na základě dvou daňových rozhodnutí lucemburských úřadů z roku 2009 platit v Lucembursku daň z příjmu. Zisky ale vykazovala velké, v roce 2013 například přes 250 milionů eur. Jejich zdrojem byly dle serveru Aktuálně.cz poplatky provozovatelů z Evropy a Ruska za franšízové licence.

Americký gigant však veškerá pochybení odmítá. „McDonald´s odvádí v Evropě v rámci daně z příjmů právnických osob vysoké částky. Kromě toho platíme řádně sociální pojištění, daň z nemovitosti i další daně, jimiž je naše podnikání zatíženo. Stejně tak platí daně i naši franšízanti, kteří vlastní a provozují zhruba tři čtvrtiny našich restaurací v Evropě,“ uvádí firma ve své zprávě.

Fastfoodový řetězec není jedinou společností, jejíž daňové odvody by se staly předmětem zájmu Evropské komise. Letos již Komise vydala rozhodnutí, aby Lucembursko požadovalo po italské automobilce Fiat nedoplatky na daních, Nizozemsko se pak musí stejným způsobem vyrovnat s kavárenskou sítí Starbucks. Další podobná rozhodnutí lze očekávat i na začátku příštího roku. Jednat by se mělo o společnosti Apple a Amazon.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank