29.01.2016

Z Moravy do Čech

Právě tímto směrem se letos se svými pobočkami vydá franšízová síť samoobslužných prádelen Quickwash.

Momentálně tak probíhají práce na výstavbě nových poboček v Praze a v Lounech. Zde by se mělo jednat o prádelny v rukách franšízantů. Během několika měsíců by pak měla začít fungovat provozovna v Ostravě –Porubě. „Bude se jednat o naši vlastní pobočku, která je již téměř hotová. Od jejího otevření nás v současné době zdržuje čekání na nové odběrné místo pro připojení elektřiny, jelikož stávající stav je nedostatečný,“ prozrazuje Tomáš Drga, který je za rozvoj sítě Quickwash zodpovědný.

Dívka v samoobslužné prádelně dává prát Foto QuickWash

Investice do otevření samoobslužné prádelny Quickwash se pohybuje v rozmezí 1 až 2 milionů korun.

V současnosti jsou na tuzemském trhu v provozu dvě vlastní pobočky Quickwash, a to v centru Ostravy a v Havířově, k nimž by měla brzy přibýt již zmíněná pobočka v Ostravě - Porubě. Před tím, než se Quickwash pustil do nabízení franšízových licencí, otevřel pilotní prádelny, díky nimž si mohl otestovat, jak vše provozně funguje a zda se naplňují podnikatelská očekávání. „Na začátku jsme měli určité předpoklady, jak se bude služba rozvíjet a jakou odezvu najde u zákazníků, ale byly to pouze teoretické předpoklady, které jsme potřebovali porovnat s praxí. Skutečnost nám potvrdila postupný vzestup zájmu o tuto službu, což nám umožnilo překonat bod zvratu čtvrtý měsíc po otevření, uvažujeme-li přímé náklady, tedy bez splátky investice,“ prozrazuje Tomáš Drga s tím, že v případě havířovské pobočky to bylo o něco déle.

Před rozjetím franšízového konceptu bylo třeba také definovat, jací zákazníci služeb prádelen Quickwash využívají. To je to, co franšízanty zajímá, aby si mohli udělat obrázek o potenciálu klientské základny v jejich regionu. Jak Tomáš Drga vysvětluje, zákazníky lze rozdělit do několika skupin. Jsou tozákazníci, kteří si přišli vyprat a vysušit velké věci, které se jim do domácí pračky nevejdou, dále zákazníci vlastnící malé hotely a ubytovny a přicházejí si vyprat a vysušit ložní prádlo. V neposlední řadě jsou to lidé, kterým se pokazila domácí pračka nebo pračku vůbec nevlastní, pracovníci na dlouhodobých služebních cestách a zahraniční studenti. „Těžko říci, která skupina převládá, rozdělení je zhruba rovnoměrné. Z času na čas prádelnu navštíví také speciální zákazníci, kteří si přijdou vyprat například hromadu spacáků pro dětský tábor, sportovci hokejovou výstroj, řemeslníci pracovní oděv,“ doplňuje Tomáš Drga.

V souvislosti s rostoucím zájmem o služby samoobslužných prádelen roste i zájem o franšízové licence. Rychlejší expanzi však někdy brání nalezení optimální lokality pro umístění poboček, které je často velmi obtížné. Nicméně, jak již dříve Tomáš Drga prozradil, cílem pro letošní rok je otevřít 10 nových franšízových poboček. Na pořadu dne je i expanze na Slovensko.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank