15.02.2016

Šance i pro start-upy

Součástí Týdne podnikání bude letos i 1. ročník Veletrhu franchisingu. O něm a dalších novinkách jsme si povídali s Lukášem Sedláčkem, výkonným ředitelem European Leadership & Academic Institute (ELAI).

V listopadu loňského roku proběhl další ročník akce Týden podnikání. Jak byste ho zhodnotil?

Byl to náš nejúspěšnější ročník. V rámci 3. ročníku proběhlo 44 událostí po ČR za celkové účasti 5400 lidí, čímž se tato událost opět etablovala jako největší událost v ČR pro majitelé firem, startupů a pro zájemce o podnikání. Minulý rok jsme také poprvé realizovali Summit Týdne podnikání v Praze, jehož se zúčastnilo 1700 lidí. To byl velký úspěch, jednalo se o největší událost, kterou jsme kdy jako ELAI pořádali.

Můžete nám myšlenku celého projektu představit?

S nápadem realizace globálního Týdne podnikání (anglicky Global Entrepreneurship Week) přišla nezisková organizace sídlící ve Washingtonu. Myšlenkou je propojit co nejvíce zemí globálně během 3. týdne listopadu každého roku, během kterého probíhají události k podpoře podnikání a k motivaci dalších, aby se do podnikání pustili. V tuto chvíli se Týdne podnikání zúčastní globálně přes více než 160 zemí světa, událost má nejvyšší možnou podporu ze strany předních světových podnikatelů jako je Richard Branson a světových státníků jako je princ Charles, prezident Obama a desítky dalších. Před více než třemi roky jsme v ELAI zjistili, že Česká republika doposud není do této události zapojena, tak jsme se rozhodli sem tuto událost přinést - možná více než v jiných zemích má zde dle nás smysl pracovat na změně vnímání podnikatelů a podpoře lidí všech věků k realizaci svých start-upových nápadů, nebát se udělat krok do neznáma.

V letošním roce bude součástí Týdne podnikání i Veletrh franchisingu, který organizuje společnost PROFIT system. Jak se na podnikání formou franšízingu díváte?

Podnikání formou franšízingu je velmi zajímavou možností, jak podnikat rafinovaně. Nemusíte totiž budovat léta novou značku a riskovat, že to období finančně neustojíte. Máte možnost zvolit již etablovanou značku a rozjet tak své podnikání rychleji a s rychlejším výdělkem, než by to jinak trvalo.

Pohybujete se mezi podnikateli, a to těmi již úspěšnými, tak i těmi začínajícími. Co je podle Vás předpokladem toho, aby se podnikatel stal úspěšným?

Dřina a dřina... vůle obětovat své pohodlí, životní styl, a případně i počet svých kamarádů. K tomu nezbytně schopnost se neustále učit ze svých chyb, ale i úspěchů. Musíte být neustále v bojovém módu - stačí zaspat na vavřínech několik měsíců, a už vám může ujet taky vlak. Musíte tedy mít neustálou potřebu boje a potěšení z něj. Je to vysoce adrenalinový sport, kdy si nikdy nesmíte myslet, že už jste dokonalí, nebo že váš produkt či služba jsou dokonalé. Trvalá nespokojenost se svými výkony, výkony zaměstnanců a s výkony své firmy je pro úspěch prospěšná. Musíte toužit neustále po dokonalosti, i když víte, že ji nikdy nebudete moci dosáhnout.

Chystáte pro letošní ročník Týdne podnikání nějaké další novinky, kromě Veletrhu franchisingu? Můžete některé z nich již nyní poodhalit?

Chystáme realizovat letos poprvé největší olympiádu pro startupy, Get in the Ring, která probíhá již ve více než 70 zemích světa. Další novinky vám poodhalíme s časem :)

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank