03.03.2016

Podnikání s licencí po francouzsku

Franšízové sítě ve Francii ročně vykáží obrat vyšší než 47 miliard eur.

Pařížský franšízový veletrh, který je největší přehlídkou franšízových příležitostí v Evropě, se blíží, a proto není od věci se podívat, jak na tom je celkový francouzský franšízový trh. Podle posledních informací Francouzské franšízové federace, funguje na tamním trhu 1719 franšízových konceptů, pod nimiž podniká přes 65 tisíc franšízantů.

Výstavní stánek na Franchise Expo Paris 2015 Foto PROFIT system

Celkem 85 procent franšízových značek na francouzském trhu je domácích, na zahraniční koncepty připadá „jen“ 15 procent.

O tom, že ve Francii má franšízing dlouholetou tradici, svědčí i to, že první franšízový koncept se na trhu objevil již v roce 1929. Byla jím francouzská síť škol Pigier, která funguje dodnes. Nejvíce franšízových konceptů najdeme ve Francii v oblasti obchodu, ve které funguje celá pětina konceptů. Populární jsou též fastfoody a prodejny potravin. Francouzské značky se nebojí ani expanze do zahraničí, kde momentálně působí téměř 340 sítí. Nejčastěji míří do dalších evropských zemí, států středního východu a do severní Afriky.

Rozvoji franšízového trhu ve Francii jistě napomáhá i fakt, že zájemci o franšízové podnikání se mohou snadněji dostat k bankovním produktům, které jim se startem podnikání pod zavedenou značkou mohou pomoci. Všechny francouzské banky totiž mají ve svém portfoliu produkt zaměřený na podporu podnikání v rámci franšízového konceptu. Tímto se my u nás v České republice bohužel zatím pyšnit nemůžeme.

„Tuzemské banky sice mají produkty zaměřené na malé a střední podnikatele, mezi něž franšízanti ve většině případů patří. Nicméně zatím zde nenajdeme produkt zaměřený na franšízu, který by zohledňoval fakt, že ve většině případů se jedná o podnikání s nižší mírou rizika,“ říká Lenka Nováková, business development manager poradenské společnosti PROFIT system franchise services.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank