07.04.2009

Neexistuje špatná doba pro expanzi

řekl přímo v Pařízi při nedávném Franchise Expo Paris portálu FranchisingINFO.cz Gilbert Mellinger, šéf francouzské konzultantské společnosti EPAC

V současné době se světová ekonomika nachází v období krize. Myslíte si, že je to správný čas pro zahraniční expanzi franchisových systémů?
Není špatná doba pro expanzi. Rok 2008 byl například pro naši společnost nejlepší v historii. To znamená, že mnoho franchisorů k nám přišlo s žádostí o přípravu na zahraniční expanzi. Myslím, že je to krize hlavně lidí v novinách a rádiích. Co vidíme u franchisorů? Mnoho z nich mělo růst o 25 až 30 procent. Je to tedy otázka rozhodnout se a mít dostatek zdrojů a znalost lokálního trhu. Neexistuje špatná doba pro expanzi.

Kdy je franchisový systém připraven pro expanzi do zahraničí? Kolik – ideálně – by měl mít provozoven?
Je to více otázka finanční zdrojů, které jsou k dispozici, než přímo počtu prodejních míst. Ale fakticky, pokud franchisor má pod 50 až 80 prodejních míst, nemůže generovat dostatek peněz pro expanzi do zahraničí. 50 až 80 prodejen je minimum.

Jak důležitý je pro zahraniční expanzi pilotní projekt?
Bez pilotního projektu není úspěch. Pilotní projekt je absolutní start, protože franchising je další aplikace úspěchu. Jak mě chcete přesvědčit? Jak může být projekt úspěšný například na Ukrajině, když nemáte otestovanou Ukrajinu? Bez pilotního projektu není možný rozvoj. A v lepším případě je dobré mít dva pilotní projekty. Pokud si to vyzkoušíte dvakrát je to ještě lepší.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank