21.03.2016

Kopírování úspěch nepřináší

Získat franšízanty není snadné. To ví i v síti Extra Stěhování. Jejich partneři přichází díky zkušenostem těch stávajících.

Důvodem tohoto faktu je podle spolumajitele konceptu Extra Stěhování Radka Straky juniora zejména to, že Češi na možnost výdělků a podnikání prostřednictvím franšízových systémů v současné době neslyší. A to, i když statistiky hovoří jinak, jak ukázal Franchising Report společnosti PROFIT system. „Dost často se setkáváme s tím, že ani nechápou podstatu tohoto podnikání a vidí v něm lumpárnu, nebo podvod. A my máme při pravidelných schůzkách se zájemci o franšízu jen malý časový prostor, abychom jim vysvětlili, že tomu tak není,“ vysvětluje Straka junior s tím, že se tak často dostávají do situace, že si je potenciální zájemce o vstup do systému vyslechne, a potom usoudí, že stěně úspěšně dokáže podnikat sám, bez jakékoli podpory sítě.

Extra Uklízení, Radek Straka junior v autě Foto Extra Uklízení

„Na začátku jsme měli velké plány ohledně expanze do zahraničí, ale byrokracie v různých zemích zatím bohužel vítězí. Skutečně je to těžší než jsme vůbec čekali, ale nevzdáváme se. V současnosti konečně finalizujeme a spouštíme fungování na Slovensku,“ prozrazuje Radek Straka junior.

Touto cestou však dochází v podstatě k vytváření konkurence, která je ne vždy kvalitní. Její provozovatelé si pak neuvědomují, že jako „sólisté“ mají začátek podnikání stokrát složitější a nutně se nemusí dočkat úspěchu. „Po letitých zkušenostech máme již z praxe vypozorováno, že nejčastějším novým franšízantem je ten, kdo se osobně zná s nějakým již fungujícím členem ze sítě a skutečně ví, že se jedná o systém, který mu v podnikání výrazně pomůže,“ vysvětluje Radek Straka junior.

Síť má nižší náklady

Jak jsme již dříve informovali, postupem času vsadili majitelé franšízové sítě Extra Stěhování na poskytování komplexních služeb, a tak vznikly další koncepty – Extra Uklízení a Extra Manžel. Právě prvně jmenovaný zažil v loňském roce velký rozkvět. Dnes na našem trhu funguje v rámci Extra Stěhování 12 poboček, devět z nich je provozováno franšízanty. V případě Extra Uklízení to je 11 franšízových poboček a dvě provozované centrálou, Extra Manžel se pak může opřít o šest franšízantů a dvě vlastní filiálky.

Jakkoli je získání kvalitních franšízových partnerů pracné, spolupráci s nimi si Radek Straka junior nemůže vynachválit. „Vždy se jedná o lidi, kteří se skutečně přesvědčili, že všechno funguje tak jak říkáme a sami přichází na to, že možnosti růstu jejich podnikání v síti jsou neomezené. Samozřejmě jsme měli také pár černých dušiček, které po čase usoudili, že už mají veškeré informace a všechno znají, a že můžou klidně podnikat sami a nás k tomu nepotřebují,“ říká Radek Straka s tím, že tomu se v podstatě zabránit nedá. Sami si totiž musí přijít na to, že jednotlivec má chtě nechtě daleko vyšší náklady, než centrální síť, a že poplatky síti jsou zanedbatelnou částkou oproti té, kterou musí vynaložit jako jednotlivci.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank