06.04.2016

Dohnat náskok trhu

Franšízant může očekávat průměrnou návratnost investice do jednoho roku, tvrdí společnost ERA Reality. Minimální investice je 150 tisíc korun.

Otevření vlastního realitního startupu se ve velké konkurenci realitních kanceláří ukazuje jako mimořádně obtížné. Pro začínajícího podnikatele je například nutné vybudovat bez dlouholetých zkušeností tým makléřů, nové postupy a marketingové strategie, jejichž absence je na počátku samostatného podnikání hendikepem. „Realitní trh má již obrovský náskok a bez technologií, zavedené značky a jakékoliv konkurenční výhody při komunikaci s klientem je podnikání v realitách ekonomicky nákladné,“ popisuje výhody franšízového podnikání v realitách obchodní ředitel společnosti ERA Martin Seidl.

Era setkani Foto ERA Reality

ERA hledá franšízanty do posledních dvou zbylých krajských měst. Další expanze se má odvíjet v závislosti na potenciálu místního realitního trhu.

Realitní společnost ERA si je těchto výhod vědoma a podnikatelům, kteří si chtějí otevřít byznys v realitách, nabízí zkušenosti zavedené firmy. Cílem je přitom expanze prostřednictvím franšízových licencí do celého Česka a tento plán také kontinuálně naplňuje. V první fázi se společnosti podařilo vstoupit do všech krajů ČR a nyní se zaměřuje na vstup do zbývajících krajských měst. Pro Jihlavu a Karlovy Vary hledá vhodného franšízového partnera.

Návratnost investice do konceptu ERA Reality závisí na tom, zda je zájemce majitelem stávající realitní kanceláře, nebo startupem. „K návratnosti u majitelů realitních kanceláří dochází zpravidla rychleji vzhledem k menšímu rozsahu prvotních nákladů na vybudování provozovny. Průměrné období návratnosti investice je v průběhu prvního roku od zahájení spolupráce,“ informuje o vyhlídkách případných zájemců Martin Seidl. Je třeba ovšem počítat s tím, že výši investice ovlivňuje zvažovaný region, individuální cíle a plánovaný obrat budoucího franšízanta. Celková výše investice se přitom pohybuje v rozmezí 150 až 500 tisíc korun.

V uplynulém roce 2015 bylo otevřeno, stejně jako v roce předchozím, 12 ERA realitních kanceláří a všechny jsou vlastněny franšízovými partnery. Mezi ně patří převážně majitelé stávajících realitních kanceláří, nebo start-up podnikatelé a investoři, kteří chtěli efektivně vstoupit na realitní trh. Koncept ale nemusí lákat jen tyto dvě skupiny. Může být atraktivní i pro podnikatele, pro které je realitní segment vhodnou synergií pro současné aktivity.

Někteří zavedení podnikatelé v realitách se ale budou muset vzdát značky, pod kterou dosud podnikali. Vzhledem k tomu, že je jednotná identita automatickou součástí franšízového podnikání, nebývá rebranding pro kandidáty kamenem úrazu. „Naprostá většina podnikatelů uvažujících o franšíze má již předem jasnou představu, že fungovat pod jednotnou značkou je nezanedbatelnou výhodou. Franšíza svému vlastníkovi poskytuje příležitost využívat otevřený a kompletní koncept pro vybudování stabilní úspěšné firmy,“ popisuje výhody franšízové spolupráce Martin Seidl.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank