21.04.2008

McDonalď s mezi nejdražšími značkami světa

McDonalď s se jako jediná franchisová síť dostala mezi nejdražší značky světa. Patří jí sedmá pozice s hodnotou značky odhadovanou na téměř 50 miliard dolarů.

McDonalďs se letos do žebříčku, který ovládly technologické společnosti, probojoval vůbec poprvé. Společně s Coca-Colou a Marlboro je jedinou firmou z oboru potravinářství. Nejdražší značkou je celosvětový vyhledávač Google, jehož hodnotu studie odhaduje na více než 86 miliard korun. Celosvětvý žebříček BrandZ TOP 100 přinesla společnost Millward Brown Optimor a pravidelně ji zveřejňuje deník Financial Times,

mcdonald´s logo

Hodnota značky McDonalďs dosahuje téměř 50 miliard dolarů (asi 900 miliard korun)

Lidé by volili luxus

Hodnota značky se nejlépe určuje podle částky, kterou je konkurence ochotna zaplatit za celý podnik. Tam, kde takové srovnání není možné, je ale třeba hledat jiné metody. Průzkum BrandZ bere v úvahu především hodnotu podniku podle tržeb a rovněž podle toho, jak značku vnímají spotřebitelé.

Kdyby ale měli rozhodovat oni, bylo by na předních příčkách úplně jiné pořadí. Jednoznačně by vedly značky představující luxus. Na předních příčkách by se pak umístily Louis Vuitton, Porsche, Hermes, Gucci nebo Cartier. Překvapivě by se ale na šestém místě umístil prací prášek Tide.

BrandZ letos připravuje i český žebříček, který dosud neexistuje. Určení hodnoty je ale problematické. Jednak jsou domácí firmy známé především v Česku a celosvětovou proslulost nemají, jednak se řada z nich neoobchoduje na burze. Proto se síla značky zpravidla odvozuje jen od toho, jak ji vnímají spotřebitelé.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank