27.05.2016

Franchisa roku zná své vítěze

Síť kaváren CrossCafe se stala držitelem titulu Franchisor roku v historicky prvním ročníku soutěže. Vyhlášeni byli i vítězové v dalších dvou kategoriích.

Na odborné konferenci Franchising forum, které se konalo 26. května v Praze, byla udělena cena Franchisor roku. Vítězem se stala síť kaváren CrossCafe, která se o titul utkala s čtyřmi dalšími tuzemskými značkami. Šlo o gastronomické řetězce Bageterie Boulevard, Ugova čerstvá šťáva, síť obchodů s čajem a kávou Oxalis a společnost Novodobá sanitka, která zajišťuje přepravu nemocných k lékaři či do nemocnic. Samotnému vyhlášení předcházely osobní rozhovory s porotci soutěže, kteří při rozhodování posuzovali nejen hospodářské výsledky, ale i podnikatelský příběh.

Franchising forum Foto PROFIT System

Vyhlášení výsledků Franchisa roku předcházelo každoroční Franchising forum pořádané Českou asociací franchisingu, které se stalo platformou pro několik panelových diskuzí franšízorů a franšízantů.

Čerstvý vítěz kromě samotného titulu získal roční členství v České asociaci franchisingu (ČAF) zdarma. „Jsme rádi, že ve finále soutěže Franchisa roku, která si klade za cíl zviditelnění franchisingu jako jedné z možných, prosperujících a solidních forem podnikání, se o titul utkaly původem české franšízové koncepty. Dokazuje to, že tuzemský franšízový trh pomalu, ale jistě dozrává, což potvrzují i aktuální data z trhu a že popularita českých sítí roste,“ říká prezident České asociace franchisingu Jan Gonda.

S Janem Gondou souhlasí Petr Toman, který byl jako partner KPMG Česká republika odborným garantem soutěže pro oblast ekonomie. „Franšízing zažívá jako podnikatelský model velký boom. Počet franšízových provozoven se v posledních pěti letech v Česku prakticky zdvojnásobil,“ popisuje franšízový růst na tuzemském trhu Petr Toman. To ostatně potvrzují i data každoročního průzkumu poradenské společnosti PROFIT system franchise services, která k roku 2016 zaznamenala celkový počet 239 značek fungujících na principu franšízy nebo partnerství, tj. vznik cca 15 nových franšízorů ročně.

Součástí vyhlašování byly kromě Franchisy roku ještě další dvě kategorie. V ocenění Broker Consulting Skokan roku, která oceňuje franšízový koncept s největším počtem otevřených poboček v daném roce, uspěla síť Extéria, která v roce 2015 uvedla do provozu 15 nových kanceláří poskytujících odborné poradenství v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. S budováním franšízové sítě přitom Extéria začala v roce 2014. Správní rada ČAF rovněž vyhodnotila a udělila Cenu za podporu a rozvoj franchisingu. Držitelem tohoto ocenění pro letošní ročník se stal projekt Škola franchisingu, která na českém trhu působí od roku 2011.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank