08.07.2016

Turecko patří gastru

Turecký franšízový trh se rozvíjí od roku 1985. V maloasijské zemi působí momentálně 1 840 franšízových konceptů, z nichž 46% se orientuje na gastronomii.

Prvním konceptem, který zahájil rozvoj franšízového podnikání v Turecku, byl americký gigant McDonald´s. Tomu se v roce 1985 podařilo uvést do provozu svou první pobočku. Renomovaná franšízová síť inspirovala místní podnikatele natolik, že se tento způsob podnikání stal běžnou součástí ekonomiky. V loňském roce fungovalo na principu franšízingu 1840 obchodních řetězců, přičemž počet jednotlivých provozoven vzrostl na 55 tisíc. Jak vyplývá z Franchising Reportu, který každoročně zpracovává poradenská společnost PROFIT system, bylo v Česku ke konci minulého roku aktivních 192 systémů, spravovaných 3 139 franšízanty.

gastronomie Foto Pixabay.com

Podíl franšízového trhu v Turecku tvoří z 46% gastronomické koncepty. Přestože je gastronomie v Česku rovněž nejsilnějším sektorem, tvoří na franšízovém trhu „pouze“ 15,7%.

Převážnou část značek na tureckém trhu, konkrétně 64%, tvoří domácí koncepty. Nebude jistě překvapením, že 46% z 1840 řetězců se orientuje na gastronomii. Zbývajících 36% se zaměřuje na oblast reklamy, zábavního průmyslu, vzdělávání nebo módu. Kromě těchto oblastí je franšízing v Turecku nově využíván pro firmy s víceúrovňovým systémem organizace.

O rozvoj franšízového trhu v Turecku pečuje asociace UFRAD, jejímž dosud největším projektem byla organizace certifikovaného programu s istanbulskou Aydin University a s poradenskou společností Franchise & More Consultancy. Hlavním účelem tohoto podniku byla propagace franšízingu u vysokoškolských studentů s cílem přímo studenty do franšízingu zapojit. Podporu místnímu franšízingu poskytuje i organizace KOSGEB, která, prostřednictvím finanční pomoci, umožňuje franšízantům účastnit se mezinárodních výstav nebo vzdělávat zaměstnance franšízových sítí.

„Obecně je oblíbenost franšízingu v gastronomii dána především sdíleným know-how již zavedeného konceptu. Provozovatelé restaurací a fastfoodů si mohou ušetřit spoustu starostí, souvisejících s rozjezdem vlastní restaurace. Výhody jsou však kompenzovány silnou konkurencí na trhu, která může být překážkou pro návratnost počáteční investice,“ vysvětluje popularitu franšízingu v gastronomickém sektoru Lenka Nováková, Business Development manager poradenské společnosti PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank