28.06.2016

Od stavebnictví k realitám

Donedávna bylo hlavní pracovní náplní Jana Vladaře vedení stavební firmy Vladař a synové, jejíž je spolumajitelem. Dnes je navíc i franšízantem sítě Evropa realitní kancelář.

Rozhodnutí o přistoupení k franšízové síti nebylo pro Jana Vladaře bleskem z čistého nebe. Již delší čas se svým společníkem z firmy, která již více než 25 let působí v oblasti pozemního stavitelství, přemýšleli o nějaké vedlejší činnosti, která by nebyla příliš vzdálená jejich původnímu zaměření. Jako ideální řešení jim tehdy přišlo zvolit si realitní obor.

Evropa Foto Evropa

„Oproti stavebnictví bylo nejtěžší se přeorientovat na jinou mentalitu makléřů a zákazníků v realitním byznysu, ve kterém je mentalita přístup zcela odlišný, nebojím se říci tvrdší,“ prozrazuje franšízant sítě realit Evropa Jan Vladař.

„Při vybírání konkrétního franšízového konceptu jsme hledali takový, jehož filozofie by byla nejbližší filozofii naší rodinné firmy,“ říká Jan Vladař s tím, že Evropa realitní kancelář byla tomuto „požadavku“ nejblíže. „Fungování naší rodinné firmy je založeno na spolehlivosti, poctivosti, velkém pracovním nasazení a seriózním a vstřícném přístupu k zákazníkům. Jsme přesvědčeni, že finanční odměňování jednotlivých pracovníků by mělo být odvozeno výhradně od jejich vlastních výkonů,“ vypočítává Vladař.

S plánem na rozjetí byznysu ve zcela nové branži souhlasila celá rodina. Věřila také, že spolu se svým společníkem zvolí tu správnou značku. Jedinou obavu, kterou příbuzní Jana Vladaře měli, byla ta, že začátek podnikání v novém oboru bude na úkor rodiny. „Tuto obavu jsme naštěstí po prvních měsících spolupráce rozptýlili, a to především z důvodu fungující franšízy, která nám hodně pomohla,“ vzpomíná na začátky v síti Jan Vladař.

Jiná mentalita

Ačkoli Jan Vladař se svým společníkem vybírali další činnost pro rozvoj svého byznysu pečlivě a s ohledem na jejich dosavadní byznys, bylo samozřejmě třeba brát v potaz specifika podnikání na realitním trhu. „Oproti stavebnictví bylo nejtěžší se přeorientovat na jinou mentalitu makléřů a zákazníků v realitním byznysu, ve kterém je mentalita přístup zcela odlišný, nebojím se říci tvrdší,“ prozrazuje Jan Vladař. 

Pozitivní zprávou pro něj při samotných začátcích bylo, že díky svým dlouholetým podnikatelským zkušenostem z vlastní firmy, pro něj nebylo počáteční působení ve zcela novém oboru tak náročné. Právě tyto zkušenosti ve spojení s podporou franšízora mu pomohlo s rychlejším etablováním se na realitním trhu.

Ne všechno je však na každém začátku podnikání tak růžové, jak se může na první pohled zdát. A připouští to i Jan Vladař. „Negativní zkušenost jsem získal s poznáním, že i ve vlídném, sympatickém, perfektně ustrojeném a uhlazeném člověku, se může skrývat nezměrné množství proradnosti, falše a pokrytectví. V realitách se bohužel s takovými lidmi setkáváte častěji, než je obvyklé,“ přiznává Jan Vladař.

Celý článek si můžete přečíst v časopisu Vlastní firma FRANCHISING (01/2016).

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank