22.07.2016

TOP 10 globálních franšíz

Portál FranchiseDirect.com zveřejnil výsledky nejúspěšnějších mezinárodních konceptů. Prvních pět příček náleží fastfoodu.

Portál FranchiseDirect.com sestavuje každoročně žebříček předních, mezinárodně aktivních franšízových systémů. Z rozsáhlého srovnávacího materiálu vyplynulo, že na prvním místě světového žebříčku se umístil fastfoodový gigant McDonald´s, následovaný sendvičovým řetězcem SUBWAY. Třetí místo obsadil specialista na pokrmy z kuřecího masa KFC. Z žebříčku rovněž vyplývá, že prvních pět míst náleží fastfoodovým řetězcům. První pětku totiž uzavírá Burger King a Pizza Hut.

top 10

Mezi hlavní hodnocená kritéria patřil počet franšízových jednotek, stáří systému, úroveň zisku z prodeje, ale i stabilita firmy a aktuální růst. Dalšími zohledněnými kritérii byly politika firmy vůči životnímu prostředí a podpora franšízantům.

Do první desítky se dostal rovněž obchod se smíšeným zbožím 7-Eleven, který zákazníkům nabízí širokou paletu výrobků včetně těch, které v obchodech tohoto typu běžně nejsou k dostání. Druhou půli první desítky uzavírají hotelové franšízy, mezi nimiž bychom našli i u nás známé Hilton Hotels & Resorts. S jedinou výjimkou v top žebříčku mají systémy společné to, že jsou to původní americké brandy. Neamerickou značkou v top žebříčku je britský koncept Intercontinental Hotels, následovný francouzským retailovým brandem Group Casino, který se umístil na dvanácté příčce.

Ze srovnání rovněž vyplývá, že americkému franšízovému trhu jasně dominují franšízy podnikající v gastronomii, které tvoří téměř třetinu konceptů v první stovce (32 konceptů). Druhým nejúspěšnějším oborem jsou franšízy zaměřené na úklid (11), následují automobilové franšízy (8) a hotelové franšízy (5). V první padesátce žebříčku nalezneme i některé značky, které působí na českém trhu. Kromě klasických fastfoodových restaurací jsou to například realitní kanceláře Century 21 (20) a RE/MAX (45) nebo obchody s produkty podporujícími štíhlou linii Naturhouse (47).

Celý žebříček naleznete zde.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank