19.10.2016

Úspěch za hranicemi

Ze 124 českých franšízových konceptů má své pobočky v zahraničí 30% značek. Řada z nich se úspěšně rozvíjí i na západních trzích.

Přesto, že je poptávka po zahraničních franšízových konceptech populární, neznamená to, že by se českým franšízám nedařilo. Opak je pravdou. Kromě toho, že franšízy českého původu tvoří většinu trhu (65%), jsou aktivní i v zahraničí. Úspěšně pronikají nejen do kulturně a ekonomicky podobného prostředí Slovenska, svou cestu si ale postupně nachází i do dalších zemí střední a východní Evropy, včetně náročných západních trhů.

Bageterie Boulevard Foto Bageterie Boulevard

České franšízy lze podle Franchising reportu 2015 nalézt ve 30 státech. Většina z nich si pro své zahraniční podnikání vybrala sousední Slovensko, ale daří se i v Německu, jak dokazuje fastfoodový řetězec Bageterie Boulevard.

Slovensko představuje trh, kam čeští podnikatelé míří s franšízovými licencemi vůbec nejčastěji. Důvodem je kulturní, jazyková a ekonomická blízkost celého prostředí a franšízovým konceptům se zde velice daří. Důkazem jsou franšízové systémy jako Fitness Food Menu, který má u východních sousedů 16 výrobních míst pro zdravé stravování. formou krabičkových diet nebo obchod pro vybavení domácnosti ORION s 22 pobočkami. Mezi další značky aktivní v rámci slovenského trhu patří i Dejà Vu Boutique, který do konce roku zprovozní tři nové butiky a chystá rovněž odprodej master-franšízové licence, nebo obchod s čokoládou a marcipánem Bon-Bon.

O tom, že je polské podnikatelské prostředí odlišné od českého či slovenského, se přesvědčilo vedení společnosti SUNKINS, která provozuje centra nutričního poradenství Svět zdraví. „Na Slovensku je situace obdobná jako u nás. Polsko to je poněkud jiný příběh, reaguje totiž na jiné podněty. V posledních měsících se ale zdá, že i v Polsku jsme již dokázali nabídnout naši službu způsobem, který je pro polského klienta atraktivní,“ komentuje vývoj ředitelka Marta Nosková s tím, že aktuálně forma provozuje 16 poraden na Slovensku a tři v Polsku. Kromě Světa zdraví je na polském trhu aktivní i Konopná lékárna, která prostřednictvím master-franšízy provozuje na tamním trhu zatím jednu lékárnu.

Příkladem úspěšné expanze na západ od hranic Česka je síť fastfoodových restaurací Bageterie Boulevard, která bude od října provozovat vlastní pobočku v saských Drážďanech. Výběr této lokality nebyl podle vedení firmy náhodný. Nachází se totiž v blízkosti českých hranic a společnost ji tak může využít jako testovací místo před chystaným otevřením dalších restaurací v Lipsku a v Berlíně, které má následovat příští rok. V rámci německého trhu provozuje svou franšízovou restauraci i gastronomický koncept The PUB.

Z Fanchising Reportu za rok 2015, který každoročně zpracovává poradenská společnost PROFIT systém, vyplývá, že v minulém roce působilo na zahraničních trzích 37 ze 124 českých franšízorů. „Nejvíce českých konceptů působících v zahraničí patří do sektoru služeb, a to především do oblíbené Gastronomie. Jedná se například o koncepty jako je Dobrá čajovna nebo The PUB. V budoucnu očekáváme další expandování českých franšízových konceptů na zahraniční trhy působících převážně v sektoru služeb,“ komentuje situaci na trhu Lenka Nováková, Business Development manager poradenské společnosti PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank