04.11.2016

Podnikatelky láká export

Ženám se v podnikání v Česku daří. Dokazují to i vítězky soutěže Ocenění českých podnikatelek. Uspěla i franšíza.

Agentura Helas ve spolupráci se svými partnery již podeváté ocenila podnikatelky, jež v uplynulém roce zaznamenaly se svým firmami úspěch. Stejně jako v předešlých ročnících, i letos si majitelky firem rozdělily ceny ve třech kategoriích podle velikosti společnosti, v jejímž čele stojí.

Vítezky 9. ročníku Ocenění českých podnikatelek Foto Agentura Helas

Na základě ratingu a skóringu odborného garanta projektu, kterým je CRIF – Czech Credit Bureau, vybírala porota z 17 887 společností vlastněných ženami a doporučila do semifinále 720 podnikatelek s ročním obratem od 10 miliónů korun. Do finále se pak přihlásilo 103 finalistek.

Vítězkou v kategorii Malá společnost se stala Květoslava Havlínová, majitelka společnosti Virteco, jež se primárně zaměřuje na prodej ručního nářadí a zemědělských potřeb do Afriky. Druhé místo patří Daně Hrabákové a její firmě Chalk, která se zabývá výrobou magnesia pro sportovní účely. Třetí skončila Ludmila Žižková, majitelka stomatologického centra ZIDNETA.

V kategorii Středně velká společnost se na první příčce umístila Stanislava Heritesová Weigelová se svou logistickou firmou Westrans Děčín. Za ní skončila na druhém místě také logistická společnost, a to Brotrans, jejíž majitelkou je Iva Rychecká. Třetí místo patří Martině Kyselkové, majitelce firmy Kv.Řezáč, výrobce sportovních a ochranných sítí.

Vítězkou kategorie Velká společnost se stala Marta Nováková, majitelka společnosti U & SLUNO. Ta je poskytovatelem informačních technologií a poradenských služeb pro oblast obchodu, logistiky a distribuce. Druhé místo mezi velkými firmami patří Renatě Roubínkové Baierové a její společnosti BAIEROVÁ, jež podniká v oblasti gastronomie a zabývá se provozem restaurací a bufetů. Především provozem franšízových poboček sítě McDonald´s. Třetí příčku obsadila Eva Štěpánková, jejíž společnost RYOR není třeba dlouze představovat.

Služby a obchod vedou

V rámci devátého ročníku byly uděleny i zvláštní ceny partnerů soutěže. Titul Výjimečná podnikatelka udělovaný pod patronací ČSOB získala Diana Rysková se společností Medirol, jež se zabývá výrobou nejlepších transportních prostředků pro pacienty. Cenu za výjimečný růst firmy pod patronací společnosti Microsoft si odnesla Helena Mikulínová, majitelka společnosti Callis Inter zaměřující se na poskytování personálně poradenských služeb. Cena za inovativní řešení udělovanou pod patronací České pojišťovny patří Jarmile Podhorné, která se prostřednictvím své firmy věnuje výrobě bylinných produktů.

Analýza finalistek letošního ročníku soutěže Ocenění českých podnikatelek ukázala, že stoupá počet podnikatelek, které se začínají orientovat na export. „Loni exportovalo 10 z 83 přihlášených finalistek, letos působí na zahraničních trzích 21 ze 103 přihlášených žen,“ říká zakladatelka projektu OCP Helena Kohoutová s tím, že stále platí, že je doménou českých podnikatelek především obchod a služby, kde působí hned 63 % finalistek. Výrobě se věnuje 18 % podnikatelek, 11 % podniká ve zdravotnických službách, 6 % v dopravě či logistice, a 5 % našlo svůj úspěch na poli cestovního ruchu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank