13.12.2016

Mražená šance

Společnost Yogoterie staví na prodeji mraženého jogurtu. Zájemci mohou franšízový obchod otevřít na ploše od 15 m².

Jasně čitelný podnikatelský koncept má tu výhodu, že zákazníci vědí, co od něj mohou očekávat. Patří mezi ně například Yogoterie, jejímž cílem bylo vybudovat obchody pro prodej mraženého jogurtu. I přesto, že společnost zákazníkům nabízí další doplňkový sortiment, jako jsou čerstvé jogurty, milkshaky, smoothies nebo káva, tvoří frozen yogurt stále drtivou většinu prodejů s nejvyšší marží.

Yogoterie Foto Yogoterie

Pro zřízení provozovny Yogoterie je nezbytný přívod vody, odpadu a siloproudu. Minimální prodejní plocha by měla být 15 m² se zázemím pro šatnu a výrobnu. Ideální plocha je pak kolem 30m².

Výhodou konceptu je podle jednatele Jakuba Zímy také samoobslužný provoz při prodeji frozen yogurtu, který mimo atraktivity pro zákazníky přináší i možnost rychlého prodeje. Díky tomu lze zejména v letních měsících uspokojit jen s malým počtem zaměstnanců velké množství zákazníků a dosáhnout vysokých obratů.

Nereálná očekávání v oblasti finanční a provozní jsou ale často faktorem, který brzdí rozvoj Yogoterie. Velká část zájemců o franšízu má totiž podle Jakuba Zímy představu, že do projektu investuje peníze, který poběží sám bez jejich účasti. Osobní angažovanost v provozu je přitom nezbytná zvlášť v menších městech. „Pokud je franšízant ochoten zastat pozici vedoucího provozovny a také sám produkt zákazníkovi prodávat, tak se mu návratnost investice přirozeně zkracuje,“ říká Jakub Zíma s tím, že se návratnost pohybuje v horizontu tří let.

Zájemce o franšízu by měl mít řídící a organizační schopnosti, znalost lokálního trhu a v neposlední řadě by mu neměla chybět chuť do práce a nadšení pro značku Yogoterie. Investice se pohybuje mezi 1až 2 miliony korun. Rozdíl je především v počtu použitých technologií (zmrzlinových strojů), které tvoří velkou část investice.

Do měst a lokalit s menší kupní silou počítá centrála s variantou s jedním zmrzlinovým strojem, která nabízí zákazníkovi výběr z dvou příchutí frozen jogurtu. V tomto případě je investice nižší kolem 1 milionu korun. Do velkých měst a na atraktivnější lokality, jako jsou například stávající místa v nákupních centrech, s použitím tří zmrzlinových strojů je potřeba počítat s 2 miliony korun.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank