16.12.2016

McDonald´s se stěhuje

Fastfoodový gigant ohlásil přesun svého centra. Z Lucemburska odchází do Velké Británie.

Jedna z nejznámějších amerických společností, fastfoodový gigant McDonald´s, se rozhodl přesunout centrum z původního Lucemburska do Londýna. K tomu plánuje zřídit novou holdingovou společnost, která bude spravovat poplatky plynoucí z práv duševního vlastnictví všech franšízových restaurací mimo území Spojených států.

McDonald´s Foto McDonald´s

Společnost McDonald´s provozuje v Česku 93 restaurací, z toho je nyní 73 řízeno franšízanty. Celosvětově funguje pod touto značkou na 37 tisíc fastfoodů v 119 zemích, v nichž zaměstnává okolo 420 tisíc zaměstnanců a jeho příjem dosahuje ročně 25 miliard dolarů.

Rozhodnutí McDonald´s přestěhovat svou základnu do Velké Británie souvisí s protiopatřeními, které Evropská unie začala podnikat, aby zejména nadnárodní podniky platily daně v místech, kde vydělávají. V této souvislosti orgány Evropské unie před časem obvinily McDonald´s z krácení daní. Ten ale nařčení odmítl s tím, že mezi lety 2011 až 2015 zaplatil v EU odpovídající částku přesahující 2,5 miliardy eur.

Oznámení bylo vřele přivítáno britskou vládou, která přesun chápe jako příslib posílení růstu a počtu pracovních míst. McDonald´s je v řadě poslední z velkých nadnárodních společností, které se rozhodly navýšit investice ve Velké Británii. Stejně tak se předtím již rozhodly společnosti Apple, Google nebo Facebook. Britská ekonomika si těmito přesuny získává opět důvěru po referendu o „brexitu“, které skončilo rozhodnutím britských voličů z unie vystoupit, což zpočátku vyvolalo vlnu obav z masivního odlivu kapitálu z ostrovního království.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank