02.01.2017

TOP 10 světových franšíz

Nejúspěšnější globální franšízy pocházejí z oblasti gastronomie. V první 50 jsou i značky působící na tuzemském trhu.

Podle každoročně sestavovaného žebříčku nejlepších franšíz patří podle serveru Franchisedirect.com prvních pět příček fastfoodovým konceptům. Na prvním místě světového žebříčku se umístil fastfoodový gigant McDonald´s, následovaný sendvičovým řetězcem SUBWAY. Třetí místo obsadil specialista na pokrmy z kuřecího masa KFC. První pětku pak uzavírá Burger King a Pizza Hut. Mezi hlavní hodnocená kritéria patřil počet franšízových jednotek, stáří systému, úroveň zisku z prodeje, ale i stabilita firmy a aktuální růst. Dalšími zohledněnými kritérii byly politika firmy vůči životnímu prostředí a podpora franšízantům.

top 100

Mezi značkami, které se umístily v první stovce, jsou i takové, které působí na tuzemském trhu. Patří mezi ně například NATURHOUSE nebo Yves Rocher. Dlouhodobý zájem o Česko pak projevuje i Dairy Queen, který se umístil na 32. příčce.

Do první desítky se dostal rovněž obchod se smíšeným zbožím 7-Eleven, který zákazníkům nabízí širokou paletu výrobků včetně těch, které v obchodech tohoto typu běžně nejsou k dostání. Druhou půli první desítky uzavírají hotelové franšízy, mezi nimiž bychom našli i u nás známé Hilton Hotels & Resorts. S jedinou výjimkou v top žebříčku mají systémy společné to, že jsou to původní americké brandy. Neamerickou značkou v top žebříčku je britský koncept Intercontinental Hotels, následovný francouzským retailovým brandem Group Casino, který se umístil na dvanácté příčce.

Ze srovnání rovněž vyplývá, že americkému franšízovému trhu jasně dominují franšízy podnikající v gastronomii, které tvoří téměř třetinu konceptů v první stovce (32 konceptů). Druhým nejúspěšnějším oborem jsou franšízy zaměřené na úklid (11), následují automobilové franšízy (8) a hotelové franšízy (5). V první padesátce žebříčku nalezneme i některé značky, které působí na českém trhu. Kromě klasických fastfoodových restaurací jsou to například realitní kanceláře Century 21 (20) a RE/MAX (45) nebo obchody s produkty podporujícími štíhlou linii NATURHOUSE (47).

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank