20.01.2017

V Číně kvete byznys s kávou

Kavárenský řetězec Starbucks si v čajové velmoci našel své pevné místo. Do roku 2021 zdvojnásobí počet tamních poboček.

Americký kavárenský řetězec Starbucks oznámil, že do roku 2021 plánuje otevřít na 12 tisíc nových poboček po celém světě. Nejslibnějším a největším zahraničním trhem přitom pro celosvětově zavedenou značku zůstane i v nadcházejících letech Čína (působí tam již 17 let). V nejlidnatější zemi světa by se počet licenčních kaváren Starbucks měl do roku 2021 zdvojnásobit. Cílem je 5 tisíc čínských poboček oproti stávajícím 2,5 tisícům.

Starbucks clanek Foto Pixabay

Americký řetězec Starbucks má v Číně na 2500 provozoven ve 118 městech, zaměstnává více než 30 tisíc lidí a obslouží více než pět milionů zákazníků týdně.

Podle vedení centrály Starbucks by čínský trh mohl v budoucnu předběhnout dokonce i ten americký - v USA má firma nyní 12 900 poboček. Tržby řetězce z čínských poboček činí 13 % celkového obratu franšízové sítě, a jejich zisk roste téměř dvojnásobně rychleji než v domovských Spojených státech. Do Číny se přesune letos i koncept prémiových kaváren a pražíren Starbucks Reserve & Roasteries, který společnost zavedla jako první v Seattlu. První neamerický obchod tohoto druhu se letos otevře v Šanghaji. Zákazníci se v něm mohou seznámit i se způsobem výroby kávy a získávání kávových zrn do nápojů značky Starbucks.

V 67 zemích světa

Rozšiřování franšízového konceptu a značky má s sebou přinést i určitá zlepšení v oblasti samotných služeb. Starbucks nedávno uzavřel strategickou spolupráci s čínskou společností Tencent, poskytovatelem pokročilých internetových služeb. Ve všech kavárnách Starbucks v Číně díky ní budou moci zákazníci platit pomocí aplikace Pay WeChat. Od letošního roku má také více než 800 milionů aktivních uživatelů platformy WeChat-in možnost poslat přes internet jako dárek značkový výrobek s logem Starbucks.

Americký řetězec má v současné době asi 22 000 kaváren v 67 zemích světa. T toho 2400 jich je rozmístěných v Evropě, na Středním východě a v Africe. Starbucks začal fungovat jako franšíza až v roce 2013, a výběr nových partnerů a franšízantů je vždy velmi přísný a náročný. První pobočky mimo USA otevřel v Británii. Do České republiky vstoupila značka Starbucks v lednu roku 2008, kdy zahájila provoz kavárna na pražském Malostranském náměstí. Majitelem licence na provozování kaváren Starbucks v České republice je společnost AmRest, která v současnosti vlastní celkem 26 kaváren.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank