16.02.2017

Franšízy čeká úspěšný rok

Franšízy porostou v roce 2017 podle Mezinárodní asociace franchisingu (IFA) opět rychleji než americká i globální ekonomika.

Nejsilnější budou franšízové společnosti již tradičně v gastronomii. Právě silný růst gastronomického průmyslu by měl letos podle předpovědi IFA způsobit také nárůst franšízingu o 36 miliard dolarů oproti roku 2016. To vše především díky zlepšení spotřebitelských výdajů a vyšší zaměstnanosti, díky nimž by zisky franšízových sítí měly narůst meziročně o 5, 3 % oproti necelým 3 % v případě celosvětového hospodářství. Dosáhnout by podle odhadů měly až k 710 miliardám dolarů oproti 674 miliardám v roce 2016.

aktuality, Česká asociace franchisingu, moje firma, REAL SPEKTRUM, z domova

V roce 2017 franšízové společnosti podle odborné ekonomické předpovědi vytvoří celkem až čtvrt milionu nových pracovních míst.

Podle studie IHS Markit Economics pro AFI tak franšízový sektor poroste opět rychleji než globální ekonomika. Šestým rokem za sebou předčí franšízy i celkové americké hospodářství. Očekává se, že počet franšízových provozoven se letos zvýší po celém světě o asi 1,6 % na 744 437. Tyto pobočky poskytnou v roce 2017 téměř 7,9 milionu pracovních míst, což opět znamená nárůst o 3,3 % oproti roku 2016. Sektor bude podle ekonomických prognóz vykazovat hrubý domácí produkt ve výši 426 miliard dolarů, což je o 21 miliard dolarů více než loni.

"Franšízing je příběhem amerického úspěchu," uvedl prezident IFA Robert Cresanti. "Franšízové společnosti rostou stále rychleji a vytvářejí stále více pracovních míst nežli celkové hospodářství. Prosperují a rostou také více nežli ostatní podniky," tvrdí Crescanti. Nejrychleji podle IFA poroste produkce full-service restaurací, a to meziročně až o 6,8 % na 67,5 miliiard dolarů.

Franšízové fastfoody vydělají letos na 238 miliard dolarů

Těsně v závěsu jsou pak restaurace rychlého občerstvení, které zaměstnávají více než trojnásobek lidí oproti jakémukoliv jinému podnikatelskému odvětví, v němž se běžně využívá franšízing. Počet pracovníků fast foodů naroste letos pravděpodobně o 4 % na 3,6 milionu. Jejich zisky by se měly navýšit o 6,7 % na 237,6 miliardy dolarů. Restaurace obecně představují zdaleka největší počet franšízových provozoven díky velkoplošným řetězcům jako je McDonald Corp., Subway či Metro. Počet řetězců, které používají franšízing v gastronomii, navíc podle zprávy roste také stále rychleji.

Cresanti kromě jiného upozornil, že letos se dají očekávat minimálně v USA legislativní změny, které budou mít vliv i na obchody a prosperitu franšízových sítí. Vhodné změny v tomto směru podle něho mohou nastartovat ještě větší růst sektoru. Republikánský senátor a advokát se specializací na obchod Bradley Byrne na konferenci IFA ubezpečil, že "prezident Trump velmi dobře ví, že ekonomiku a její výkon drží soukromé společnosti a nikoliv vláda." Franšízy podporoval i předchozí prezident Barack Obama, za posledních 5 let vytvářely v USA v průměru ročně o 20 % více nových pracovních míst než společnosti klasické.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank