22.02.2017

Čistota bez zbytečné chemie

Čištění a praní dostupné pro všechny má v portfoliu francouzská franšíza 5àsec. Její služby uspěly i u nás, nabízí je již na 30 čistíren.

Na tradici v oblasti čištění textilních výrobků navazuje mezinárodní franšízová síť čistíren značky 5àsec. Jejich koncept vznikl v roce 1968, navrhoval čištění a praní dostupné pro všechny, s jasnými tarify a pouze s 5 cenami (odtud vznikl název). Zároveň měl koncept rychlé lhůty dodání vyčištěných oděvů (stále platí maximální lhůta 24 hodin), čímž se chtěl vymezit vůči nezávislým, ale nepřehledným a pomalým službám čistíren pro bohaté ze 60. let.

5áSec_obrázek_provozovna

Většina poboček 5àsec se nachází ve větších městech a obchodních centrech, kde tvoří klientelu především mládež, která nemá čas na péči o domácnost, a spoléhá se tak v tomto směru na finančně dostupné služby.

Značka 5àsec má dnes za sebou obrovský rozvoj hlavně ve Francii, odkud se začala rychle šířit i za hranice v podobě master franšíz. V současnosti působí ve 30 zemích světa včetně České republiky. U nás otevřela již 28 provozoven, dalších 8 jich působí na Slovensku.

"Letos budeme otevírat pouze jednu novou pobočku, s dalšími franšízanty jsme prozatím pouze ve fázi jednání. Po spojení se silnou značkou Bel&Blancs rebrandujeme 2 až 3 provozovny ročně. Potřeba je proto čistírnu vždy na několik dní zavřít, umístit na ní nové štíty, nastěhovat nový nábytek, vyrobit nové plakáty," říká Markéta Beaujardové, jednatelka společnosti IDEÁL ČESKÁ s.r.o., která vlastní pro ČR provozní licenci. Franšízy 5àsec vyžadují minimální počáteční investici ve výši 3 až 4 miliony korun podle velikosti provozovny.

Minimum chemického rozpouštědla

Kromě praní a čištění textilií čistírny nabízejí i impregnaci oděvů, doplňkovým sortimentem je prodej čisticích prostředků. Franšízant platí měsíční paušální poplatek 5% z obratu. Zisk z provozování podnikatelské činnosti náleží v plné výši franšízantovi. Značka 5àsec se také zavázala naplňovat slib původem francouzské společnosti k zavádění a podpoře ekologicky šetrných alternativ.

Za tímto účelem používá pro všechny provozovny moderní pračky, které šetří vodu její nižší spotřebou. "Jsou také úsporné na provoz a je při jejich použití potřeba méně chemického rozpouštědla," vysvětluje Markéta Beaujardová. "Největším trendem našeho oboru je v poslední době metoda zvaná Agua Clean, chemické čištění za použití vody. Postupně se ve službách čistíren bude eliminovat použití chemikálií, a bude se přecházet na vodu. A týkat se to bude i oděvů, které se obvykle ve vodě sráží a prát je proto nelze," dodává.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank