07.03.2017

Královna mezi prádelnami

Prádelnu americké značky Speed Queen je možné provozovat jako "vedlejšák". Nevyžaduje ani personál v místě provozu.

Časy se mění, špína zůstává. Motto franšízové společnosti Speed Queen dává veřejnosti vědět, že investice do prádelny nepodléhá recesím, a podnikat po známou mezinárodní značkou je lukrativní, jednoduché, a navíc efektivní. Americká značka Speed Queen vznikla již v roce 1928, později se stala součástí koncernu na výrobu prádelenské techniky Alliance Laundry Systems (ALS). Ten v současnosti pokračuje v expanzi nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě, na Středním Východě, v Africe a na rozvíjejících se trzích Dálného východu a Latinské Ameriky.

Speed queen obrazek prádelny Foto Speed Queen

Podnikatelé mají k dispozici vysoce výkonné profesionální stroje, které musí od firmy Laundrysys odkoupit. Poté jim už ale do podnikání nikdo nezasahuje. Prádelna může být velká i malá, non-stop nebo s omezenou provozní dobou, podle toho, co vyhovuje jednotlivým partnerům.

V Evropě se přitom snaží zaměřovat na potřeby evropských zákazníků. Mezi klienty ALS a její značku Speed Queen patří v Americe rodiny, bytové domy, hotely s prádelnami, a především pak i investoři, kteří si chtějí vybavit vlastní prádelnu. Poslední možnost nabízí společnost i u nás, kde její služby poskytuje celkem 10 veřejných prádelen (polovinu provozuje společnost sama). Jaké má samoobslužná prádelna v podnikání hlavní výhody? Coby její majitel nemusíte být neustále přítomni v provozovně, zákazníci platí za služby vhozením mincí podobně jako u jiných automatů. V rámci ČR a SR zajišťuje nabídky, prodej a realizaci prádelen celosvětového konceptu Speed Queen Laundry společnost Laundrysys s.r.o.

V případě spolupráce se v tomto případě navíc nejedná o klasickou franšízu, licence na koncept je poskytována zcela zdarma. Provozovatelé a investoři samoobslužných prádelen mohou po zakoupení vybavení zdarma těžit z marketingu značky Speed Queen. K dispozici mají například internetovou podporu pro svou provozovnu. Výše investice se pohybuje v rozmezí od milionu do 1, 8 milionu korun v závislosti na velikosti prádelny a rozsahu potřebných stavebních úprav. Návratnost investice bývá obvykle asi 3 roky. Prádelny po celém světě obvykle vykazují podle ALS rentabilitu asi 20–25 %.

Do hodiny čisté megaprádlo

"Každý asi zná americké laundromaty z filmů, u nás jsou nicméně zatím tyto provozovny násobně menší. Typická česká prádelna Speed Queen v Česku má v provozu kolem 6 praček a 4 sušičky různých velikostí a kapacity," vysvětluje majitel české licence pro prodej samooblužných praček Speed Queen Jiří Mach. "Určené jsou naše prádelny studentům, turistům, ale i lidem, kteří mají doma pračku, a potřebují vyprat objemnější textílie jako jsou peřiny, potahy do auta, přehozy. V takovém případě jsou pro ně naše služby obrovskou úsporou času, do hodiny by měli z naší prádelny odcházet již s čistým a suchým prádlem," dodává.

Zakazníci platí za služby předem, proto nehrozí ani vymáhání pohledávek či dluhů od neukázněných klientů. Celkové dosažitelné příjmy prádelny v dané oblasti se vždy odvíjejí od charakteristik dané lokality. Místní distributoři Speed Queen pomáhají franšízantům proto vždy jak s výběrem místa, tak s analýzou trhu. Designové provozovny se projektují v USA na míru příslušnému místu, a udržovat se v nich podle Macha musí především čistota, která je alfou a omegou celého obchodu pod značkou Speed Queen. Servis praček zajišťuje franšízantům poskytovatel licence.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank